2009 Rowing Calendar

Page created 26 Sep 06, last modified 13 Jan 10.
 [Please note that from the end of June 2009, the Compuserve version of this website is no longer available, so please ensure that you update any links or saved bookmarks to point to http://www.biddulph.org.uk/ or http://www.rowing.biddulph.btinternet.co.uk/ instead of to http://ourworld.compuserve.com/homepages/david_biddulph/]
If, for the event you are looking at, there are no links here to the 2009 information, it may perhaps be worth trying last year's link (if there is one) from the 2008 calendar, or (of course) keep an eye on Rachel Quarrell's New Information page.  See also the ARA calendar.  [Some dates in my calendar may possibly be out of date, as they were originally based on the latest 2008/9 dates from ARA in Sept 07, & they may have changed since then.  2009/10 dates have now been included, but again some dates may have changed subsequently.]


17    Jan  Weybridge Winter Head [photos from Birdman Photography]
18    Jan  Boston Head [date CHANGED to 25 Jan]
           Head of the Avon Gorge
24    Jan  Quintin Eights Head [start order; results now available; also incorporating Remenham Challenge;
             photos from Birdman Photography]
           Cambridge Head to Head
           Western Eights Head (Glasgow Univ) 
25    Jan  Thames Valley Trial Head [details, & draw; photos from Birdman Photography]
           Stourport Winter Head [poster]
           Boston Head [date CHANGED from 18 Jan]
           Head of Kelston Reach
31    Jan  Hampton Head (10:30 and 2:00)[start order, & by club; results (overall & by category)]
           Northampton Head

1     Feb  Swansea Head [date CHANGED from 8 Feb]
           Scottish Indoor Rowing Championships
7     Feb  Henley 4s Head [start order; photos from BigBlade, photos & video from Birdman Photography;
            results: PDF & Excel]
           Peterborough Head of the Nene [start order; cancelled because of the  weather]
           Durham SBH  [poster; start order; results]
           Wycliffe Big Head [cancelled because of the weather]
           Warrington Head of the Mersey [poster]
8     Feb  Swansea Head [date CHANGED to 1 Feb]
           Exeter Winter Head [date CHANGED to 14 Feb]
           Aberdeen Eights Head [cancelled because of frozen river (see photos)]
14    Feb  Molesey Veterans Head [postponed to Sun 1 Mar, because of strong stream]
           Henley Junior Head [not this year]
           South Yorkshire Head
           Exeter Winter Head [date CHANGED from 8 Feb]
           GB Trials (Senior & U23) - Boston [results, from BIRO: Div 1 (M2-, M1x, W1x), Div 2: (LM1x, LW1x)]
           SUBC Small Boats Head, Glasgow [results: div 1/ div 2]
14-15 Feb  BUCS Champs Head - Nottingham [venue CHANGED to River Nene at Peterborough;
            Beginners' Head Sat 14th, Champs Head Sun 15th] [start order; cancelled because of flooding]
15    Feb  Bedford Eights & Fours Head [postponed, because of river conditions, to 22 Feb]
           Head of the Trent, Nottingham [photos from Natures Images, & from Birdman Photography]
21    Feb  Burway Head [cancelled because of river conditions]
           Runcorn Spring 8s 
           Tyne Head [date CHANGED from 7 Mar and 28 Feb; new results]
           Worcester Head [date CHANGED from 14 Mar]
           Inverness Eights and Small Boats Head [provisional draw]
21-22 Feb  GB Trials (Junior) - Boston [results: Sat: div 1/ div 2, Sun]
22    Feb  Medway 4s Head [date CHANGED from 1 Mar; poster]
           Greenwich Head [date CHANGED to 1 Mar]
           Hammersmith W & J Hd [poster; results]
           BUSA Champ Head - Nottingham [date CHANGED to 14-15 Feb]
           City of Bristol Head
           Bedford Eights & Fours Head [postponed, because of river conditions, from 15 Feb]
24-28 Feb  Cambridge University Lent Bumps [results; commentary & results from CUR1350; photos from Rowphoto]
25-28 Feb  Oxford University Torpids
28    Feb  Reading University Head [start order & results; photos from BigBlade & from Birdman Photography]
           Norwich Head
           Avon County Head [photos from Birdman Photography]
           Head of the Taff 
           Trafford Head of the Bridgewater
           NW Jun Hd (closed)
           Tyne Head [date CHANGED from 7 Mar, but then to 21 Feb]
           Clydesdale Fours and Eights Head, Glasgow [start order]

1     Mar  Greenwich Head [date CHANGED from 22 Feb; poster]
           Molesey Veterans Head [postponed from 14 Feb, because of strong stream; start order]
           Medway 4s Head  [date CHANGED to 22 Feb]
7     Mar  WOMEN'S EIGHTS HEAD 12:30 [entries now closed (record entry); start order; results;
            photos from Natures Images, BigBlade, JET Photographic, Dodsworld, Birdman Photography, & Rowphoto;
            video from RowTV]
           Yorkshire Head
           Tyne Head [date CHANGED to 28 Feb, but then to 21 Feb]
8     Mar  Hammersmith Head [poster; results]
           Gloucester Head
Mon 9 Mar  National Junior Sculling Head - Henley 1030/1330/1600 [provisional start list; record entry;
            venue CHANGED to Dorney; see revised info; results now available from Mikrotime;
            photos from Birdman Photography]
Tue 10 Mar Schools' Head 15:30 [results; photos from Natures Images, BigBlade, & from Birdman Photography;
            video from RowTV]
14    Mar  Kingston Head [poster; start order: pdf/ xls; results: pdf/ xls]
           Worcester Head [date CHANGED to 21 Feb]
           North of England Head 
           Southampton Eights, River & Small Boats HORR [H&DARA]
15    Mar  Newark Spring Head
           Cambridge Champs Junior Sculling Head 
21    Mar  HEAD OF THE RIVER 11:15 [start order (& alphabetic);
            results (finish order, alphabetic, by crew number, by status, & trophy results);
            photos from Natures Images, Birdman Photography, Rowphoto, BigBlade, & JET Photographic;
            video from RowTV]
           Scottish Schools Head, Dullatur
22    Mar  Vesta Veterans Head  [start order; results, also by category, club, or start number; 
            photos from Birdman Photography, BigBlade, & JET Photographic]
           Henley Boat Races [results; photos from BigBlade & JET Photographic]
28    Mar  Teddington Sculls (now using ex-Tiffin date in Autumn)
           Lincoln Rowing Centre Head [poster]
           Ponteland Head [poster]
Sun 29 Mar University Boat Race (15:40; Goldie-Isis 15:10) [crew announcements; ARA coverage of UBR; photos from BigBlade; updated list of times qv records]
           Head of the Stour, Christchurch [H&DARA]
4     Apr  Northwich Head
           Head of the Dart - 15000m  - starting at Totnes at 3pm – finishing at Dartmouth (downhill)
5     Apr  Bedford Spring Fours & Small Boats Head [date CHANGED from 12 Apr]
11    Apr  Glasgow RC Spring Regatta [poster; cancelled because of insufficient entries]
12    Apr  Bedford Spring Fours & Small Boats Head [date CHANGED to 5 Apr]
12-13 Apr  GB Senior Trials - Hazewinkel [preview; results: TT/ SF/ F]
18    Apr  Junior Inter-Regional Regatta [results; photos from Natures Images]
19    Apr  Leicester 
           Abingdon Head [photos from BigBlade]
           GW Sprint (and British Universities National Sprints)[not this year] - Cotswold Water Park nr. Swindon
25    Apr  Oxford City Bumps
           Hammersmith Amateur [poster; video from RowTv]
           Nottingham City (only one day in 2009)
           Birmingham [poster & results]
           Southampton Coastal Fours HORR [H&DARA]
           Lloyds TSB Bristol Varsity Boat Race
25-26 Apr  Strathclyde Park Regatta [& see also Scottish Rowing news page]
26    Apr  Lea Spring 
           GB Trials (Junior) - Dorney

2     May  Chiswick Amateur
           Head of the Cam [info]
           Evesham [video from RowTv]
           York Spring
2-4   May  BUCS Regatta - NWSC [draw, results, & other info; photos from Natures Images]
3     May  Wallingford [photos from BigBlade & from Birdman Photography; video from RowTv]
           Evesham Sprint 
Mon 4 May  Marlow Spring [change of url; draw]
Wed 6 May  Ball Cup North - Runcorn
9     May  Borne at Chiswick Bridge [website]
           Bedford Amateur [draw now available; video from RowTv]
           Welsh Open Rowing Championships
           Northumbrian Water University Boat Races (press release report)
           Ryde [H&DARA] 
           Viking Shield, Herne Bay [CARA] 
9-10 May   Durham City 
           Aberdeen Regatta
10    May  Poplar [results]
           Cambridge Sprint 
           Ball Cup South & J11/12/13 Sculling Champs (Dorney) [draw]
           Bideford Head [WEARA][date changed to 16 May, but then cancelled]
           Shanklin [H&DARA]
16    May  Thames Ditton 
           Putney Town 
           Doncaster [date CHANGED to 23 May]
           Worcester Summer 
           Bristol Avon at Saltford [video from RowTv]
           Bideford Head [WEARA][date changed from 10 May, but then cancelled]
           Clydesdale Regatta
           EUBC/ GUBC Races
17    May  Maidenhead Junior [photos from BigBlade]
           Champs Eights Head (CRA closed event)
Fri 22
- Sun 24 May NATIONAL SCHOOLS [draw & results; official photos from Birdman Photography]
23    May  Twickenham
           Doncaster [date CHANGED from 16 May]
           BTC [H&DARA]
           Edinburgh Univ Regatta, Strathclyde
23-24 May  Monmouth Sprint & Regatta [video (of May 24) from RowTv]
24    May  Cambridge Nines
           Northwich [not this year;  Sprint on Mon 25 only]
Mon 25 May Hereford [video from RowTv]
           Northwich Sprint
           Northampton Hollowell [not to be held this year]
22-30 May  Oxford University Summer Eights
30    May  Tyne at Home [date CHANGED to 29 August, but then cancelled]
           Milford (Lymington) [H&DARA]  
           Castle Semple
30-31 May  Metropolitan [draw: Sat/ Sun; timetable: Sat/ Sun; results: Sat/ Sun; video from RowTv]
31    May  Weybridge Ladies [date CHANGED to 7 Jun]

6     Jun  Walton & Weybridge [draw; results (when available) on twitter]
           Hexham [website & poster]
           Newport [H&DARA]
           Brighton & Hove [CARA]
6-7   Jun  Peterborough 
7     Jun  Weybridge Ladies [date CHANGED from 31 May]
           Shoreham [CARA]
           Tyne [revived; 175th anniversary]
10-13 Jun  Cambridge University May Bumps [extra info in due course: start order: men/ women; results: men/ women;
            coverage (including results): from CUR1350, from 1st&3rd, & from Wikipedia]
13    Jun  Barnes & Mortlake 
           Marlow Town 
           Trentham (3 lane)
           Poole [H&DARA]
           Worthing [CARA]
13-14 Jun  Reading Amateur [video from RowTv]
           Scottish Championships 
19-21 Jun  HENLEY WOMEN'S REGATTA [timetable, also time trial instructions (including lists of crews in TT); results, also on twitter,
            along with general news; photos from Birdman Photography and from BigBlade; video from RowTv; YouTube video of an exciting S8 SF]
20    Jun  Berwick 
           Tewkesbury (closed) ?
20-21 Jun  Marlow [list of events for 2009; results: Sat/ Sun; photos from Birdman Photography; video from RowTv]
21    Jun  Thames Valley Park 
           York Summer 
26    Jun  HENLEY ROYAL REGATTA qualifying races [list of crews required to qualify; qualifying results; photos from BigBlade; video from RowTv]
27    Jun  Reading Town 
           Peterborough J14 
           Bradford Sprint
           Woolston [H&DARA]
           Bridgetown & Totnes
           Eastbourne [CARA]
28    Jun  Egham 
           Ironbridge Sprint
           GB Trials (for J16 GB-France) - NWSC [date CHANGED from 7 July]

1-5   Jul  HENLEY ROYAL REGATTA [list of entries; draw (also from The Rowing Service); Regatta Radio; results;
            photos from JET Photographic and from BigBlade; video (of quals, SFs, finals, & prizegiving) from RowTv]
4     Jul  Talkin Tarn 
           Runcorn Junior 
           Herne Bay [CARA]
5     Jul  Folkestone [CARA]
7     Jul  GB Trials (for J16 GB-France) - NWSC [date CHANGED to 28 Jun]
10    Jul  Doggett's Coat and Badge Race
Fri 10
- Sat 11 Jul Henley Veterans [timetable & draw; results; photos from BigBlade]
11    Jul  Exeter City [WEARA]
           Southsea [H&DARA]
11-12 Jul  Kingston [entries now closed; draw]
Sun 12 Jul Franco-British U16 match - Cardiff [photos from Birdman Photography]
           Bedford Quarts Sprint
           Bexhill [CARA]
Fri 17
- Sun 19 Jul NATIONAL CHAMPIONSHIPS [results: Fri/ Sat/ Sun/ time trials; photos from Birdman Photography]
18    Jul  Greenbank Falmouth [WEARA]
           Coalporters Regatta [H&DARA] 
18-19 Jul  Molesey 
25    Jul  Home International - NWSC  [results, & points scores; photos from Birdman Photography]
           Staines [results; video from RowTv]
           Swanage [H&DARA]
           Hastings [CARA]
25-26 Jul  St Neots [poster]
26    Jul  Burway V&J 

1     Aug  Henley T&V [timetable & results; video from RowTv]
           Sudbury [poster & results (also in draw format)]
           Bournemouth [H&DARA]
           Dover [CARA]
2     Aug  City of Swansea Invitation
           Appledore & Instow [WEARA]
           Deal [CARA]
8     Aug  Maidenhead (returned from Dorney to the Thames) [results]
           Tees Primary & Adaptive [not this year]
           Christchurch [H&DARA]
8-9   Aug  Peterborough Summer 
           Stourport [date CHANGED to 15-16 Aug]           
9     Aug  CARA U16 & Ladies (Dover)
15    Aug  Paignton [WEARA]
           Itchen Imperial [H&DARA]
           Inverness Sprint
15-16 Aug  Oxford City Regatta [new results; video from RowTv]
           Stourport [another new url; date CHANGED from 8-9 Aug; poster]           
22    Aug  Warwick Primary
           Torbay Royal [WEARA]
Thu 27 Aug Port of Dartmouth Royal
29    Aug  Tyne at Home [date CHANGED from 30 May, but then cancelled]
29-30 Aug  Gloucester 
30    Aug  Ross Vet & Jun 
Mon 31 Aug Ross [video from RowTv]

5     Sep  Worcester Autumn
           North of England Sprint Championships
           South Coast Championships Regatta and South Coast Junior Regatta, Folkestone 
           Great River Race [date CHANGED from 19 Sep;  racing upstream this year][photos from JET Photographic]
6     Sep  Lea Autumn
12    Sep  Bradford Autumn 
           Port of Bideford [WEARA]
           Penarth [date CHANGED from 19 Sep]
13    Sep  Cambridge Autumn
19    Sep  Great River Race [date CHANGED to 5 Sep]
           Yare Cup [date CHANGED to 26 Sep]
           York Sprint 
           Stourport Vet & Jun Head [another new url]
           Penarth [date CHANGED to 12 Sep]
           Aberdeen Sprint
20    Sep  Boston Marathon
26    Sep  Isis Sculls [photos from BigBlade & from Birdman Photography]
           Runcorn Autumn Head [date now changed to 3 Oct]
           Cambridge SBH [date CHANGED from 3 Oct]
           Yare Cup [date CHANGED from 19 Sep]
           Durham Primary [new url]
27    Sep  Monmouth Autumn Head
           Chester LDSc [date CHANGED from 4 Oct]

3     Oct  Wallingford LDSc [photos from Birdman Photography & from BigBlade]
           Cambridge SBH [date CHANGED to 26 Sep]
           Runcorn Autumn Head [new url; date now CHANGED from 26 Sep]
           Hylton LDSc [NRC Autumn Sculling Series; draw & competitors instructions] [date now CHANGED from 7 Nov] (cancelled because of gales)
           Wear LDSc [NRC Autumn Sculling Series] now 10th
           Clydesdale Scullers Head, Glasgow
4     Oct  Maidstone Sc Hd 
           St Neots SBH 
           Chester LDSc [date CHANGED to 27 Sep]
           Worcester SBH           
10    Oct  Monkton Bluefriars SBH 
           Evesham Jun Head
Wear LDSc [NRC Autumn Sculling Series][date now CHANGED from 3 Oct] [draw & results] Berwick LDSc [NRC Autumn Sculling Series] now 17th 11 Oct Reading SBH [results from Mikrotime] Bedford Autumn Fours & SBH Ancholme Head Evesham Sen Hd 17 Oct Pairs Head [photos from Natures Images, BigBlade, & Birdman Photography] Cambridge Autumn Head [new url] Agecroft Head Berwick LDSc [NRC Autumn Sculling Series][date now CHANGED from 10 Oct] (cancelled because of insufficient entries) St Andrew Head, Stirling [draw] 18 Oct Nottingham Autumn Head [see NRC site] [photos from Natures Images] Wansbeck LDSc [NRC Autumn Sculling Series] (now 7 Nov) Fri 23 - Sun 25 Oct FISA Coastal Championships - Plymouth [date CHANGED from 15-17 Oct][race timetable; entries & draw: men/ women; results] 24-25 Oct BUCS SBH [entry details; entry lists: div 1/ div 2/ div 3](& GB Trials) - Boston 24 Oct Weybridge Silver Sculls [results] Huntingdon Head [new url, & draw] Tees LDSc [NRC Autumn Sculling Series] & Tees SBH [results] Bristol Ariel Head Cardiff SBH [date CHANGED to Sun 1st Nov] Clyde SBH 25 Oct Burton Head 31 Oct Marlow LDSc [new url] Tyne LDSc [NRC Autumn Sculling Series] & Tyne United SBH [results] Dee Autumn Head Norfolk LDSc [date CHANGED from Nov 14th] Aberdeen Fours Head NOV 1 Nov Upper Thames 4s & SBH [results from Mikrotime; photos from Birdman Photography] Gloucester LD Head Cardiff SBH [date CHANGED from Oct 24th] [cancelled in strong winds] Aberdeen SBH Mon 2 - Fri 6 Nov Cambridge University Fours Thu 5 Nov Wingfield Sculls: 12.45 women, 13.45 men 7 Nov Henley Sculls [new url, & draw] Wansbeck LDSc [NRC Autumn Sculling Series] [date now CHANGED from 17 or 18 Oct] [new results] Hylton LDSc [NRC Autumn Sculling Series] now 3 Oct Glasgow RC 4s Head [new url][POSTPONED to 5 Dec because of forecast water condition] 8 Nov Docklands SBH [new results] Teddington SBH [poster & start order on Walbrook RC website; new results: by position & by category] Stourport SBH [new url] 14 Nov Fours Head (13:30) [new draw; photos from Natures Images & BigBlade](cancelled because of river conditions) Pangbourne Junior Sc [entry info at PCBC website; 2 long course divisions, but no short course event for J13s and below; new start order] [cancelled for safety reasons] Norfolk LD SBH [date CHANGED to Oct 31st] Cambridge Winter Head [date CHANGED to 21st] Northwich Autumn Head Inverness Fours Head 15 Nov Veteran 4s Head [start order & new results; photos from BigBlade & from Birdman Photography] Dart-Totnes Mini Head [WEARA] Inverness SBH Wed 18 Nov GB sculling trials - Caversham 21 Nov Kingston SBH [poster & start order, & new results] Cambridge Winter Head [date CHANGED from 14th] GB Junior Trials - Boston 22 Nov Marlow 4s & 2s Head (Dorney) Star SBH York SBH [postponed to 17 Jan 2010 because of high river level] Coalporters Winter Sculls HORR [H&DARA] British Indoor Rowing Championships 28 Nov Vesta Scullers Head [draw; new results; photos from BigBlade; video from RowTv] Hampton SBH [start order: div1/ div2; new results at www.myracetime.co.uk] Head of the Soar Rutherford Head [draw; new results] 29 Nov Loch Lomond 4s & 8s Head DEC Thu 3 - Fri 4 Dec Cambridge University - Fairbairn Cup races [start order; new results now available] 5 Dec Burway SBH [new url, but event info hosted at this alternative location (including info on river conditions, & start order); rescheduled to 16 Jan] Liverpool Victoria Head of the Float Wycliffe SBH [new url] Glasgow RC 4s Head [new url][POSTPONED from 7 Nov because of forecast water condition] 6 Dec Wallingford 4s & 8s Hd [new info; POSTPONED to 17 Jan because of strong stream] Newark Head [date CHANGED from 13th Dec] Monmouth Winter Head [date CHANGED to 13th Dec] 12 Dec Walton SBH [new start order][cancelled because of strong stream] Maidstone SBH or 13th? [old url no longer working?] 13 Dec Newark Head [date CHANGED to 6th Dec] Monmouth Winter Head [date CHANGED from 6th Dec](new poster & entry info) [note that because of large entry they are starting the 1st division half an hour early at 11:00am.] Thu 17 Dec CUBC trial eights 12:05; OUBC trial eights 13:20 19 Dec GB Trials -Boston [new preview][cancelled because of bad weather] To 2010 calendar

Provisional calendar of International events for 2009

Cambridge (& surrounding area) calendar 2009 [new url]
Scottish Rowing calendar 2009
H&DARA calendar 2009
Skiff racing calendar 2009

Back to DJB's Rowing page

Visits to this site since 1 Jan 00:

Counter courtesy of Net Digits®.