2010 Rowing Calendar

Page created 19 Oct 06, last updated 2 Mar 11.
If, for the event you are looking at, there are no links here to the 2010 information, it may perhaps be worth trying last year's link (if there is one) from the 2009 calendar, or (of course) keep an eye on Rachel Quarrell's New Information page.  See also the British Rowing calendar and results page

Most of the dates here are provisional, but give an outline for a few of the major national events,
 together with those which have notified me of their dates.


16    Jan  Burway SBH [new url, but event info hosted at this alternative location; postponed from 5 Dec, but now cancelled]
17    Jan  Head of the Avon Gorge
           Wallingford 4s & 8s Hd [postponed from 6 Dec because of strong stream, but then cancelled]
           York SBH [postponed from 22 Nov]
23    Jan  Weybridge Winter Head [cancelled because of high river flow]
           Cambridge Head to Head
24    Jan  Boston Head
           Stourport Winter Head [cancelled because of high river conditions]
           Remenham Challenge [info & results] [photos from Birdman Photography]
30    Jan  Quintin Eights Head [results; photos from Birdman Photography]
           Northampton Head
           Western Eights Head (Glasgow Univ) [results] 						
31    Jan  Thames Valley Trial Head [results; photos will be available from Birdman Photography]
           Swansea Head [date CHANGED from 7 Feb]

6     Feb  Hampton Head [results at www.myracetime.co.uk]
           Peterborough Head of the Nene [results]
           Durham SBH [results, & photos from Ian Smith]
           Wycliffe Big Head [results]
           Warrington Head of the Mersey
7     Feb  Swansea Head [date CHANGED to 31 Jan]
13    Feb  Henley 4s & 8s Head [start order & results; photos from BigBlade & Birdman Photography]
           South Yorkshire Head
           Aberdeen 8s Head
13-14 Feb  GB Trials - Dorney [preview; results: Sat/Sun]
14    Feb  Bedford Eights & Fours Head [poster & results]
           Head of the Trent, Nottingham [date CHANGED to 28 Feb]
20    Feb  Molesey Veterans Head [info: start order; results now available]
           Henley Junior Head [probably no longer held?]
           Runcorn Spring 8s [new url]
           Tyne Head [date CHANGED to 27 Feb]
           Worcester Head [cancelled because of water temperature and deteriorating weather forecast]
           Strathclyde Univ BC SBH [results]
20-21 Feb  BUCS Championship & Beginner Head – Peterborough [details]
           GB Junior Trials - Boston [results: Sat div 1 div 2, Sun]
23-27 Feb  Cambridge University Lent Bumps [results; commentary & results from CUR1350]
21    Feb  City of Bristol Head
           Greenwich Head [date CHANGED from 28 Feb]
27    Feb  Burway Head [new url] [cancelled because of river conditions]
           Norwich Head
           Trafford Head of Bridgewater
           Tyne Head [date CHANGED from 20 Jan;  results: div 1/ div 2]
           Head of the Taff 
           Inverness Head [cancelled because of ice]
28    Feb  Greenwich Head [date CHANGED to 21 Feb]
           Hammersmith W & J Hd [poster]
           Head of the Trent, Nottingham [date CHANGED from 14 Feb; division 2 cancelled]

3-6   Mar  Oxford University Torpids
6     Mar  Reading University Head [new url; cancelled because of strong stream]
           Avon County Head
           Clydesdale Fours and Eights Head, Glasgow [draw]
7     Mar  Medway 4s Head (now Maidstone Spring Head?)
Thu 11 Mar Schools' Head [photos from BigBlade & from Birdman Photography; video from RowTV; results: PDF & xls] 
Fri 12 Mar Oarsport Junior Sculling Head - [info: venue changed to Dorney, & format changed for 2010; entry list)
           [photos from BigBlade & from Birdman Photography; results] 
13    Mar  WOMEN'S EIGHTS HEAD (3pm) [draw; photos from BigBlade & from Birdman Photography; video from RowTV; results] 
           Yorkshire Head
14    Mar  Hammersmith Head [poster]
           Newark Spring Head (previously East Midlands Junior Head)
           Cambridge Champs Junior Sculling Head [date CHANGED to 21 Mar]
           Gloucester Head
16    Mar  National Junior Indoor Rowing Championships - Battersea
20    Mar  Kingston Head [info & poster (now 2 divisions); ; results]
           North of England Head 
           Lincoln Rowing Centre Head [poster; date CHANGED from 27 Mar]
           Southampton Eights, River & Small Boats HORR [H&DARA]
           Scottish Schools Head, Dullatur
21    Mar  Cambridge Champs Junior Sculling Head (not 14th)
           Medway Head 
           Head of the Stour, Christchurch [H&DARA]
27    Mar  HEAD OF THE RIVER (13:15 now confirmed) [start order & alphabetical list of entries;
            results: finishing order, alphabetical, crew number order, by status, trophy results, & detailed stats;
            photos from JET Photographic, & from BigBlade; video from RowTV]
           Lincoln Rowing Centre Head [date CHANGED to 20 Mar]
           Ponteland Head [cancelled]
28    Mar  Vesta Veterans Head [photos from BigBlade & from JET Photographic; Updated results]
           Henley Boat Races [photos from BigBlade & from JET Photographic; results & report]

3     Apr  Northwich Spring Head
           University Boat Race (16:30) [Updated times; photos from BigBlade]
           Ponteland Head [last year's poster][date may be CHANGED to 10 Apr?; now cancelled for 2010]
9-12  Apr  GB Senior Trials - Hazewinkel [preview, SF results, & final results]
10    Apr  Walton SBH [postponed from Dec 2009; results]
10-11 Apr  GB Adaptive Trials - Caversham [preview]
11    Apr  Bedford Spring Fours & Small Boats Head
17    Apr  Chester-le-Street [draw]
           Southampton Coastal Fours HORR [H&DARA] [results]
           Glasgow Spring Regatta
18    Apr  Leicester [draw]
           Abingdon Head [results, & photos]
24-25 Apr  Strathclyde Park (& Scottish Universities Championships)
24    Apr  Oxford City Bumps [photos from BigBlade]
           Hammersmith Amateur [video from RowTv]
           Birmingham [poster; draw: race order/ event order]
           Nottingham City [date CHANGED to 22 May]
           Lloyds TSB Bristol Varsity Boat Race
           Welsh Varsity Boat Race - Swansea v Cardiff
           Head of the Dart
25    Apr  Junior Inter-Regional Regatta [draw; results]
           Lea Spring
           GB Junior small boat trials - Dorney

1     May  Chiswick [poster; results]
           Head of the Cam [info]
           Evesham [video from RowTV] 
           York Spring
           Cambois (Wansbeck) 
           Viking Shield, Herne Bay [CARA] 
1-3   May  BUCS Regatta – NWSC, Nottingham [entries now closed, a mere 985 entries; 
            draw & time trial details;  results: Sat/ Sun/ Mon + VL]
2     May  Wallingford [results; photos from BigBlade]
           Evesham Sprint [cancelled because of high river level] 
Mon 3 May  Marlow Spring 
8     May  Borne at Chiswick Bridge [website; results; video from RowTV] 
           Chester [results] 
           Welsh Open Rowing Championships [apparently not this year]
           Coalporters [H&DARA]
           Bristol Varsity Boat Race
8-9   May  Durham City 
9     May  Cambridge Sprint 
           Danson Dashes [cancelled for this year]
           Ball Cup South (Dorney) [draw, results, & VL]
           Newcastle vs Durham University Boat Race [report & BBC video]
15    May  Thames Ditton [draw; results] 
           Bedford Amateur [draw; results; video from RowTV]
           Putney Town 
           Ryde [H&DARA]
15-16 May  Shrewsbury  
           North East, Aberdeen
16    May  Poplar [draw; results]
           Maidenhead Junior
           Shanklin [H&DARA]
22    May  Nottingham City [date CHANGED from 24 Apr;  draw & results]
           Walton & Weybridge [results & photos]
           Milton Keynes [new event; invitation only for 2010]
           Worcester Spring [draw; video from RowTV] 
           Bristol Avon at Saltford 
           Milford (Lymington) [H&DARA]
           Castle Semple
23    May  Hereford (not Bank Holiday weekend) [cancelled because of lack of entries]
           Bideford Head [WEARA]
           Weybridge Ladies [date CHANGED from 13 Jun]
           Champs Eights Head (CRA closed event)
26-29 May  Oxford University Summer Eights
28-30 May  NATIONAL SCHOOLS [info for 2010; draw & results]
29    May  Twickenham
           Doncaster [new url]
           Tyne (including Tyne at Home)
           Newport [H&DARA]
           Worthing [CARA]
29-30 May  Monmouth Sprint & Regatta [results: Sat/ Sun; video from RowTV]
30    May  Brighton & Hove [CARA]
Mon 31 May Northwich Sprint [poster available]

5     Jun  Great Western Regatta [now a summer head, on the newly-accessible Cleveland Lake; new info]
           Dover [CARA]
           Itchen Imperial [H&DARA]
5-6   Jun  Metropolitan [draw & timetable; provisional results: Sat/ Sun; video from RowTV]
6     Jun  Lancaster
9-12  Jun  Cambridge University May Bumps [extra info as available: start order: men/ women; results: men/ women;
            coverage (including results): from CUR1350, from 1st&3rd, & from Wikipedia]
12    Jun  Loughborough [draw]
           Barnes & Mortlake 
           Marlow Town 
           Hastings [CARA]
           BTC [H&DARA]   
12-13 Jun  Reading Amateur [results; video (Sat) from RowTV]
           Scottish Championships 
13    Jun  BRITISH ROWING MASTERS CHAMPIONSHIPS [poster; record entry: 539 crews; draw; results: xls/ pdf]
           Weybridge Ladies [date CHANGED to 23 May]
           Bexhill [CARA]
           Blenheim Palace Junior Regatta [new event this year; invitation only]
18-20 Jun  HENLEY WOMEN'S REGATTA [results; 
            photos from BigBlade and from Birdman Photography (& a collection from Eileen Langsley); video (Sun) from RowTV]
19    Jun  Stratford 
           Poole [H&DARA]
19-20 Jun  Marlow [results; video (Sat) from RowTV]
20    Jun  Thames Valley Park [new url]
           York Summer
           Bridgetown & Totnes
Fri 25 Jun HENLEY ROYAL REGATTA qualifying races [results; photos from BigBlade; video from RowTV]
26    Jun  Peterborough Junior [cancelled because of algae]
           Reading Town [new url]
           Bradford Sprint
           Woolston [H&DARA]
           Bridgetown & Totnes
           Eastbourne [CARA]
27    Jun  GB v France J16 selection trials - NWSC
           Egham [draw]
           Ironbridge Sprint
           Herne Bay [CARA]

30 Jun - 4 JUL  HENLEY ROYAL REGATTA [entries & press release; info re qualifying races;  qualifying results; 
            regatta draw now Updated (see also RQ's version);
            timetable; results services; photos from BigBlade & from JET Photographic; video from RowTV] 
            [Commentary highlights available on Regatta Radio]

3     Jul  Talkin Tarn [temporary website]
           Runcorn Junior 
9-10  Jul  Henley Veterans [timetable & draw; photos will be available from BigBlade]
10    Jul  Exeter City [WEARA]
           Southsea [H&DARA]
10-11 Jul  Kingston [results now available; video (Saturday) from RowTV]
11    Jul  Bedford Quarts Sprint
Thu 15 Jul Doggett's Coat & Badge
16-18 Jul  BRITISH ROWING CHAMPIONSHIPS - Strathclyde Country Park
17-18 Jul  Molesey [results: Sat/ Sun; video from RowTV]
24    Jul  Home International - Cork IRL
           Staines [draw; video from RowTV; photos online]
           Deal [CARA]
           Greenbank Falmouth [WEARA]
24-25 Jul  St Neots [new url]
25    Jul  Burway Juniors & Masters [draw]
           Coalporters Juniors [H&DARA] 
           Shoreham [CARA]
31    Jul  Henley T&V [video from RowTV]
           Warrington [poster]
           Swanage [H&DARA]
           Folkestone [CARA]
           Swansea City Junior (Inv.)

7     Aug  Maidenhead 
           Christchurch [H&DARA]
           Tees Primary and Adaptive
           Sudbury [video from RowTV] 
           Appledore & Instow [WEARA]
Tue 10 Aug Wingfield Sculls
14    Aug  Paignton [WEARA]
           Bournemouth [H&DARA]
           Inverness Sprint
14-15 Aug  Oxford City Regatta (date CHANGED to 21-22 Aug)
           Peterborough Summer (date CHANGED from 7-8 Aug) [video (Saturday) from RowTV] 
15    Aug  CARA U16 & Ladies, Dover [CARA]
21    Aug  Warwick Primary
           Torbay Royal [WEARA]
21-22 Aug  Oxford City Regatta (date CHANGED from 14-15 Aug) [video (Saturday) from RowTV; photos from BigBlade]
Tue 24 Aug Wingfield Sculls [preview] women: 12:30; men: 13:30 [results]
Thu 26 Aug Port of Dartmouth Royal
28-29 Aug  Gloucester [video (Sunday) from RowTV]
29    Aug  Ross Vet & Jun 
Mon 30 Aug Ross [video from RowTV]

4     Sep  Worcester Autumn
           North of England Sprint Championships
           Port of Bideford [WEARA]
5     Sep  Lea Autumn [new url]
11    Sep  Bradford Autumn 
           South Coast Championships Regatta and South Coast Junior Regatta, Wimbleball [new url]          
12    Sep  Cambridge Autumn
18    Sep  York Sprint 
           Aberdeen Sprint
19    Sep  Boston Marathon [results]
25    Sep  Isis Sculls [photos from BigBlade] 
           Runcorn Autumn Head 
           Yare Cup 
           Durham Primary 
           Stourport Vet & Jun Head [date CHANGED to 9 Oct] 
           Great River Race (12:15)
           Itchen Junior Sprint [H&DARA]
26    Sep  Monmouth Autumn Head

2     Oct  Wallingford LDSc [photos from BigBlade] 
           Cambridge SBH
           Berwick LDSc (Northern LDSc series) [date CHANGED to 6 Nov] 
3     Oct  Maidstone Autumn Hd [new url] (replacing Maidstone Sc Hd)
           St Neots SBH [new url]
           Chester LDSc [new url]
           Worcester SBH  
           Tees LDSc (Northern LDSc series) & Tees SBH [date CHANGED from 6 Nov; results (LDSc & SBH), & percentage boat speeds; photos from Ian Smith] 
9     Oct  Monkton Bluefriars SBH 
           Stourport Vet & Jun Head [date CHANGED from 25 Sep] 
           Clydesdale Scullers Head, Glasgow
           Wear LDSc 
10    Oct  Reading SBH [results]
           Bedford Autumn Fours & SBH 
           Ancholme Head 
16    Oct  Pairs Head [photos from Birdman Photography and from BigBlade]
           Cambridge Autumn Head 
           Agecroft Head
           Evesham Jun Head
           Tyne LDSc (Northern LDSc series) & Tyne United SBH [poster] 
           St Andrew Head, Stirling 
17    Oct  Nottingham Autumn Head [new url, also see NRC site]
           BUCS Head NWSC [date CHANGED to 24 Oct, & venue to Boston]
           Cardiff SBH [date CHANGED from 31 Oct]  
23    Oct  Weybridge Silver Sculls
           Huntingdon Head 
           Wansbeck LDSc (Northern LDSc series)
           Bristol Ariel Head 
23-24 Oct  GB Trials - Boston  [results] 
24    Oct  Burton Head 
           BUCS Head Boston [date CHANGED from 17 Oct, & venue from NWSC]
30    Oct  Marlow LDSc 
           Hylton LDSc 
           Dee Autumn Head
           Norfolk LDSc 
31    Oct  Upper Thames 4s & SBH [results from Mikrotime]
           Gloucester LD Head
           Cardiff SBH [date CHANGED to 17 Oct]  

6     Nov  Henley Sculls [CHANGED url]
           Teddington SBH
           Tees LDSc (Northern LDSc series) & Tees SBH [date CHANGED to 3 Oct] 
           Berwick LDSc (Northern LDSc series) [date CHANGED from 2 Oct;  new poster] [cancelled because of river conditions]
           Inverness Fours Head
7     Nov  Docklands SBH [new draw]
           Eastern SBH, Ely 
           Stourport SBH (cancelled because of river conditions)
           Inverness SBH 
13    Nov  Veteran 4s Head [start order;  new photos from BigBlade]]
           Pangbourne Junior Sc [info at PCBC website; new results from Mikrotime]
           Northwich Autumn Head [date CHANGED to Sun 14 Nov] 
           Glasgow RC 4s Head (cancelled because of river conditions; new date 11 Dec)
Sun 14 Nov Fours Head (09:30; time CHANGED) [start order;  photos from Jet Photographic and from BigBlade; video from RowTV;
            Updated results: time order, by event, alphabetical, with crew name lists, pennant winners, results of pennant winners, penalties & DQs]
           Northwich Autumn Head [date CHANGED from Sat 13 Nov] 
Wed 17 Nov GB Sculling Trials - Caversham 
20    Nov  Kingston SBH 
           Cambridge Winter Head
           Aberdeen Fours Head (rescheduled to 4 Dec)
           GB Junior Trials - Boston 
21    Nov  Marlow 4s & 2s Head 
           Star SBH
           York SBH 
           Coalporters Winter Sculls HORR [H&DARA] 
           Aberdeen SBH (rescheduled to 5 Dec)
           British Indoor Rowing Championships 
27    Nov  Vesta Scullers Head [new results; photos from BigBlade] 
           Hampton SBH [new info; results: overall, & by category]
           Head of the Soar
           Evesham Sen Hd
           Rutherford Head [new results (pdf & xls); photos from Ian Smith]
           Clyde SBH [new provisional draw & results]
           BUCS UBBC Hd [new start order]
28    Nov  Head of the Avon Gorge

2-3   Dec  Cambridge University Fairbairn Cup races [Friday racing postponed to start of next term, because of ice]
4     Dec  Burway SBH [cancelled because of safety concerns]
           Liverpool Victoria Head of the Float [new url]
           Wycliffe SBH [cancelled because of icy conditions]
           Aberdeen SBH (rescheduled from 20 Nov) [but cancelled]
5     Dec  Wallingford 4s & 8s Hd [new photos from BigBlade & from Birdman Photography]
           Newark Head 
           Aberdeen SBH (rescheduled from 21 Nov) [but cancelled]
Wed 8 Dec  Oxford and Cambridge Trial Eights races
11    Dec  Walton SBH 
           Glasgow RC 4s Head (postponed from 13 Nov, but now cancelled)
12    Dec  Monmouth Winter Head [cancelled]
18    Dec  GB Trials - Boston [cancelled because of forecast weather]

To 2011 calendar

Calendar of International events for 2010

Scottish Rowing calendar for 2010
Cambridge (& surrounding area) calendar 2010
calendar 2010
Skiff racing calendar 2010

Back to DJB's Rowing page

Visits to this site since 1 Jan 00:

Counter courtesy of Net Digits®.