2017 Rowing Calendar

Page created 20 Apr 2014, last updated 19 Oct 2017.
If, for the event you are looking at, there are no links here to the 2017 information, it may perhaps be worth trying last year's link (if there is one) from the 2016 calendar.  See also the British Rowing calendar



JAN FEB MAR APR MAY JUN JUL AUG SEP OCT NOV DEC

JAN
15    Jan  Star Club New Year Head [draw]
21    Jan  Weybridge Winter Head [start order & results]
           Northampton Head of the Nene 
22    Jan  Stourport Winter Head   
           Boston Head
           South of England Indoor Rowing Championships - Abingdon
           United Hospitals Winter Regatta
28    Jan  Quintin Eights Head (again to be rowed on the flood tide from Hammersmith to Chiswick) [Updated start order, & results Updated again]
           Cambridge Head to Head  
           Tyne United New Year Head  
           Western Eights Head, Glasgow
29    Jan  Thames Valley Trial Head [date CHANGED from Feb 5th; 
            from the event's Twitter feed, news that due to the ice and water temperature at Dorney Lake they have had to cancel the TVTH due to take place on Sunday]
           Head of the Severn
           Cardiff Head of the Taff
           Pre Boat Race fixtures - Goldie & CUBC v Oxford Brookes [report]
           
FEB
4     Feb  Peterborough Head of the Nene
           Wycliffe Big Head
           Durham SBH
           Hampton Head [start order; results; no J13 & J14 crews because of river conditions]
           Strathclyde University BC Head
5     Feb  Thames Valley Trial Head [date CHANGED to Jan 29th]
           English Indoor Rowing Championships - National Cycling Centre - Manchester
11    Feb  Hampton Head [date CHANGED to 4th]
           South Yorkshire Head
           GB Senior & U23 trials - Boston [BR preview, & provisional start list; results, & BR report]
           Aberdeen 8o Head
12    Feb  Bedford Eights & Fours Head [new format; results now available]
           Warrington Head of the Mersey
           Dewar Shield (Sons/ Furnivall/ AK/ Fulham Reach): 13:30 - AK to University Stone on flood tide
18    Feb  Henley 4s & 8s Head
           Molesey Veterans Head [date CHANGED from Sun 19th]
           Newark Spring Head 
           Worcester Head
           Tyne Head 
18-19 Feb  GB Junior trials - provisional
           Inverness 8s & SBH
19    Feb  Greenwich 8s & 4s Head
           City of Bristol Head
           United Hospitals Head
           Pre Boat Race fixtures - Isis v UL, OUWBC & Osiris v Brookes, CUWBC v UL
25    Feb  Burway Head [cancelled]   
           Hammersmith Head [date CHANGED to Sun 5 Mar]
           Masters of Trentside - Nottingham [now to be run in conjunction with the Head of the Trent on the Sunday, rather than as a separate event]
           Avon County Spring Head
           Norwich Head 
           Trafford Head of Bridgewater     
           Boustead Cup
           BR Council meeting
25-26 Feb  BUCS Championship & Beginner Heads (venue confirmed as the Tyne) [weather info: Saturday racing cancelled, Sunday going ahead; results]
26    Feb  Head of the Trent, Nottingham
           Pre Boat Race fixture - OUBC v Brookes

Tue 28 Feb -
  Sat 4 MAR Cambridge University Lent Bumps [results & live commentary from CamFM]    
Wed 1 -
  Sat 4 Mar Oxford University Torpids    
4     Mar  Reading University Head
           Runcorn Spring 8s [cancelled because of stream conditions]
           Aberdeen Universities Boat Race
5     Mar  Maidstone Spring Head
           Hammersmith Head 09:30 [final results]
           Gloucester Head
           Pre Boat Race fixture - CUWBC v tbc
11    Mar  WOMEN'S EIGHTS HEAD 15:30 [draw; confirmed results (now Updated)]
           Yorkshire Head [results]
           Thames Upriver JIRR trials - Dorney
12    Mar  Lincoln Head
           Christchurch Head of the Stour [draw]
           Pre Boat Race fixtures - OUWBC & Osiris v Newcastle, CUBC v tbc
           West Midlands Junior Championships - Worcester [results]
           NorthWest JIRR trials - Northwich
Fri 17 Mar National Junior Indoor Rowing Championships - Lee Valley Athletics Centre
18    Mar  Kingston Head [final start order; results now available on new url for event web page]
           North of England Head 
           Alton Spring Head [probably not in 2017]
           Clydesdale Head [results now available]
           Pre Boat Race fixtures - Isis & OUBC v LC, Goldie v Thames, CUBC v Italian national crew
           Bristol v UWE Varsity Boat Race
           TayForth - Stirling Univ v Dundee Univ - at Stirling in 2017 
           Thames South East JIRR trials - Maidstone, postponed from earlier date
19    Mar  Cambridge Champs Junior Sculling Head
           Itchen Eights & Fours Head [cancelled;  forecast shows strong and potentially sinking wind conditions]
           Pre Boat Race fixtures - OUWBC v MBC, Osiris v Headington
Thu 23 Mar Schools' Head 13:00 [start order; course shortened to finish at Bandstand; provisional results]
Fri 24 Mar Oarsport Junior Sculling Head [start order; results]
25    Mar  HEAD OF THE RIVER 14:15 GMT (time confirmed) [draw; cancelled because of forecast conditions]
           Ponteland Junior Head        
26    Mar  Vesta Veterans Head [11:00 BST on a flood tide, downstream end of Lower Mall Quay to Barkers Rails; start order now available; Updated results]
           Henley Boat Races [race schedule; live video]
28-31 Mar  GB Junior trials - provisional
30    Mar  University Boat Races spare pairs races

APR
1     Apr  Southampton Coastal Head
           Paignton Coastal [to be confirmed]
           Head of the Dart [date CHANGED from 8 Apr]
           Veterans' University Boat Race 14:45 [postponed to 15:00; report, & BBC video]
           Welsh Varsity Boat Races - Cardiff v Swansea - River Taff [3-1 win for Swansea]
2     Apr  University Boat Races Women's Boat Race 16:35, Blondie v Osiris 16:50, Goldie v Isis 17:05, Men's Boat Race 17:35 [Blue boat crew announcements;
            view on BBC1 TV from 16:00 (iPlayer), on BBC World News from 16:25, & on YouTube from 16:20;
            CUWBC won by 11 l in 18:33 (report, & from RQ in the Telegraph); Blondie won by 13 l in 19:06 (report),
            Isis won by 2 1/2 l in 17:17 (report); OUBC won by 1 1/4 l in 16:59 (report);
            Updated unofficial lists of times & records]
           Northwich Spring Head [new website; live provisional results]
           Midlands Indoor Rowing Championships
8     Apr  Head of the Dart [date CHANGED to 1 Apr]
8-9   Apr  GB para-rowing trials - Caversham
9     Apr  Abingdon Head [results]
           Bedford Spring Fours & Small Boats Head [draw & results]
15-16 Apr  GB Senior & U23 trials - Caversham [preview & provisional start list; day one round-up; finals results]
15    Apr  Trafford [not on original calendar; now cancelled for 2017]
16    Apr  Easter Sunday
22    Apr  Junior Inter-Regional Regatta NWSC, Nottingham [timetable & draw (including details of clubs represented); full results]
           Hammersmith Amateur
           Oxford City Bumps [cancelled because of insufficient entries]
           Birmingham [poster; under new competition structure, entries through BROE2; draw now available]
           Head of the Cam
           Viking Shield, Folkestone
           Roses Boat Races - York v Lancaster [video from row2k]
22-23 Apr  Strathclyde Park (& Scottish Student Rowing Championships)
            [information on changes because of work on finish tower; draw & supporting information now available;  live results] 
23    Apr  Leicester
           Lea Spring
           GB Junior trials - NWSC
29    Apr  Chiswick [timetable & draw]
           Evesham [race schedules, & results when available]
           Merseyside [cancelled because of lack of entries]
           York Spring
29 Apr -
  1   MAY  BUCS Regatta - NWSC, Nottingham [results]
30    Apr  Wallingford [timetable & draw; results]
           Evesham Sprint [race schedules, & results when available] 
           Chester-le-Street [date CHANGED from 29 Apr]

Mon 1 MAY  Marlow Spring
6     May  Bedford Amateur [using new competition framework]
           Borne at Chiswick Bridge [Updated draw & timetable; results]
           Tyne [cancelled - inadequate entries]
           Clydesdale [cancelled, but looking to organise a new sprint event in August]
           Royal Greenwich Challenge
           Boat Race of the North: Newcastle & Durham Universities - result 5-1 to Newcastle
           Two Cities Boat Race: Manchester & Salford Universities - 13:00 Salford Quays
6-7   May  Shrewsbury
7     May  Ball Cup South (Dorney)
10    May  Nottingham Trent v Nottingham University
13    May  Nottingham City [draw & results]
           Thames Ditton [draw & timetable; race order & live results]
           Putney Town
           Bristol Avon at Saltford
           Ryde
           Glasgow RC Summer
13-14 May  Durham City 
14    May  Nottingham Masters and Club [draw]
           Shanklin
           Maidenhead Junior (invitation event)
           Junior Sculling Regatta - Dorney, organised by The Scullery [entries on BROE2; results]
20    May  Worcester Spring
           Walton & Weybridge [timetable, Updated on results page]
           Tees
           Itchen
           Shoreham 
           Castle Semple 
           Scottish Boat Race - Edinburgh U v Glasgow U - Riverside Museum, Glasgow
21    May  Weybridge Ladies [draw]
           Brighton and Hove 
           Lancaster
           Champs Eights Head (CRA closed event)
24-27 May  Oxford Summer Eights [live racedesk]
26-28 May  NATIONAL SCHOOLS - Dorney [Updated list of entries & timetable; live results & live video streaming]
27    May  Twickenham [draw & timetable now available]
           Wansbeck
           Lymington/ Milford-on-Sea [postponed to 5 Aug]
           Hastings Regatta at Bexhill
           Clyde ARC 250m Sprint Regatta [rescheduled to 24 June]
27-28 May  Monmouth Regatta & Sprint 
28    May  Bexhill 
           Strathclyde University Barony Cup
Mon 29 May Northwich [date CHANGED to 12 & 13 August]
 
JUN
3     Jun  Hexham
           Christchurch
           Plymouth 
3-4   Jun  Metropolitan [Updated draw & timetable, & info re ranking system Updated again; results]
           Peterborough [draw & timetable now available]
           Hereford 
4     Jun  Trentham [cancelled for 2017 because of excessive weed growth]
9-11  Jun  Scottish Championships (including time trial Friday) (& Scottish Schools Championships) [details (including Updated draw) now available]
10    Jun  Barnes & Mortlake [Updated draw & timetable now available] 
           Marlow Town 
           Blenheim Palace Junior Regatta
           Chester
           Bridgnorth [cancelled; strong stream]
           Worthing
           Wimbleball [postponed to 22 July]
10-11 Jun  BRITISH ROWING MASTERS CHAMPIONSHIPS (further info at www.masterschamps.org) [draw Updated again, & info re weather; results;
            racing abandoned part way through Sunday, because of wind conditions; BR report]
           Reading Amateur [Updated draw]
           Durham
           Star
11    Jun  Worthing Town
Tue 13 Jun BR Council meeting
14-17 Jun  Cambridge University May Bumps [results & live commentary from CamFM] 
16-18 Jun  HENLEY WOMEN'S REGATTA [draw & crew lists; timetable & results; competitors' instructions (including time-trial instructions); live video]
17    Jun  Marlow [events for 2017; list of entries; results will be available from Mikrotime]
           Stratford 
           St Ives
           Swanage
           Dover
           Port of Bideford 
           Nithsdale
18    Jun  Thames Valley Park 
           York Summer
Fri 23 Jun HENLEY ROYAL REGATTA qualifying races [qualifying info, qualifying timetable, & list of crews required to qualify; results of qualifying]
24    Jun  Reading Town 
           Richmond
           Peterborough Junior
           Bradford Sprint
           Woolston
           Eastbourne
           Clyde ARC Power Sprints: 250m [rescheduled from 27 May]
24-25 Jun  Ironbridge 
25    Jun  Egham [Entries now open on BROE2] 
           GB J16 trials - provisional

28 Jun - 2 JUL HENLEY ROYAL REGATTA [list of entries & press release; live video on YouTube; draw (& plain text version from RQ); Updated timetable; YouTube channel; results]
1     Jul  Talkin Tarn
           Coalporters
           Deal
1-2   Jul  Totnes & Bridgetown Royal
6-10  Jul  GB Junior trials - provisional
7-8   Jul  Henley Masters [initial info that there would be no doubling-up, & further info about doubling-up subsequently allowed in some events; provisional list of entries;
            live results; Updated race schedule]
8     Jul  Ball Cup North at Runcorn Junior Regatta
           Newport - Fours [date changed to Sunday 9th]
           Herne Bay
           Exeter 
8-9   Jul  Kingston [draw & results]
           Burton
           Llandaff
           GB para-rowing trials - Caversham
9     Jul  Bedford Sprint [not to be held in 2017]
           Newport - Fours [date changed from Saturday 8th]
           Newport - Small Boats & Juniors [not to be held in 2017]
           Folkestone
Mon 10 Jul Parliamentary Charity Regatta
Thu 13 Jul GB v France J16 Match - London Docklands [GB team announcement; programme (French edition); results]
14-16 Jul  BRITISH ROWING JUNIOR CHAMPIONSHIPS [draw & timetable when available; live streaming; results, also live results]
15    Jul  Southsea [programme; abandoned mid-afternoon because of conditions; report]
15-16 Jul  Molesey 
Tue 18 - Fri 21 Jul Cambridge Town Bumps [results; multi-year bumps charts: men/ women]
22    Jul  Staines [draw]
           BTC
           Wimbleball [postponed from 10 June]
           Home International - [moved from Royal Albert Dock ENG to Strathclyde Country Park SCO]
22-23 Jul  St Neots 
           Bewdley
23    Jul  Burway Sprint [apparently cancelled for 2017]
Tue 25 Jul Doggett's Coat & Badge 11:30 [result: winner Jack Keech, second Alfie Anderson, third George Mccarthy, fourth Perry Flynn; video, with commentary by Ken Dwan]
29    Jul  Henley T&V [provisional timetable Updated again; results]
           Warrington
           Poole 
           Falmouth 
29-30 Jul  BR Offshore Champs in FISA coastal boats - Sandbanks, Poole [see weather update & further schedule changes]
30    Jul  Appledore & Instow 

AUG
5     Aug  Maidenhead [draw & results] 
           Sudbury [results]
           Paignton 
           Lymington/ Milford-on-Sea [postponed from 27 May, but now cancelled]
           Summer Sprints - Glasgow
6     Aug  CARA Regatta at Bexhill
12    Aug  Bournemouth
12-13 Aug  Peterborough Summer [draw, timetable, & results]
           Stourport [Updated draw, + timetables (& live results)]
           Northwich [date CHANGED from 29 May]
           Torbay Royal [date changed from 19th]
           GB Rowing Team Sculling Festival [date changed to 19-20 Aug]
13    Aug  Hants & Dorset Championship/ SCC Selection row-offs - if required
19    Aug  Warwick
           Danson Dashes [invitation event in 2017; open in 2018]
           Torbay Royal [date changed to 12th]
           Summer Sprints - Aberdeen
19-20 Aug  Oxford City Regatta [draws]
           British Rowing Sculling Festival [date changed from 12-13 Aug; results + Updated timetable for Sunday]
Thu 24 Aug Port of Dartmouth Royal
26-27 Aug  Gloucester (including West of England Challenge Vase)
27    Aug  Ross Masters & Juniors Sprint
Mon 28 Aug Ross Open 

SEP
2     Sep  North of England Sprint Championships
           South Coast Championships - Dorney Lake [results now available from Mikrotime]
           Worcester Autumn [apparently not this year]
           Great Tyne Row
3     Sep  Lea Autumn 
           Great Ouse Marathon
           Tyne Single Scullers Head [new event]
9     Sep  Bradford Autumn [cancelled because of river conditions]
           GW Regatta - Coate Water [TBC]
           Summer Sprints - Lochore Meadows
           Great River Race 
10    Sep  Cambridge Autumn 
           Upton
16    Sep  Isis Sculls [Updated draw (rev 1); results after each division]
           York Autumn Sculls
           Penarth
17    Sep  Boston Marathon [results]
23    Sep  Yare Cup 
           Milton Keynes
           Itchen Junior Sprint
           BR AGM & Council meeting [moved to 14 Oct]
24    Sep  Chester LDSc 
           Monmouth Autumn Head
Thu 28 Sep Joint Services Regatta - Thames Valley Park
30    Sep  Wallingford LDSc 
           Runcorn Autumn Head
           Cambridge SBH [results]
           Durham Autumn Sprint
           Scottish School Sweep Head 
 
OCT
1     Oct  Maidstone SBH
           St Neots SBH 
           Head of the Don 
           Teign Head
           Scottish School Sculling Head [cancelled due to expected poor weather]
7     Oct  Reading SBH [new results from Mikrotime]
           Berwick LDSc (Northern LDSc series) [cancelled because of forecast weather]
           Worcester SBH 
           50th Clydesdale Scullers Head, Glasgow [date CHANGED from 21st; new provisional draw; shorter course because river obstructed]
8     Oct  Bedford Autumn Fours & SBH [new draw & results]
           Ancholme Head
           BTC Coastal & River Head [cancelled for this year; insufficient entries]
           Cardiff Autumn Head [date CHANGED from 22nd; cancelled - insufficient entries]
14    Oct  Pairs Head 12:00 [CHANGED url; Updated results]
           Rob Roy Autumn Head 
           Evesham Jun Head
           Monkton Bluefriars SBH
           Agecroft SBH
           South Hylton LDSc (Northern LDSc series)
           BR AGM & Council meeting [moved from 23 Sep]
15    Oct  Medway Head 
           Burton Head 
21    Oct  Weybridge Silver Sculls [cancelled because of forecast strong winds]
           Huntingdon Head [date CHANGED to 29th]
           Wansbeck LDSc (Northern LDSc series) and Wansbeck SBH [date CHANGED from 4 Nov]
           Durham LDSc (Northern LDSc series) & Durham Autumn SBH [date CHANGED to 4 Nov]
           50th Clydesdale Scullers Head, Glasgow [date CHANGED to 7th]
21-22 Oct  BRITISH ROWING SENIOR CHAMPIONSHIPS - NWSC [new draw; cancelled because of forecast weather]
22    Oct  Cardiff Autumn Head [date CHANGED to 8th]
28    Oct  Marlow LDSc [not being held in 2017]
           Dee Autumn Head 
           Norfolk LDSc
           Tyne LDSc (Northern LDSc series) & Tyne United SBH
29  Oct    Upper Thames Autumn Head 
           Nottingham Autumn Head
           Gloucester LD Head
           Huntingdon Head [date CHANGED from 21st]
           Liverpool University Novice Eights Time Trial [new event]

NOV
4     Nov  Henley Sculls 
           Kingston SBH [new url]
           Peterborough Autumn Head
           Durham LDSc (Northern LDSc series) & Durham Autumn SBH [date CHANGED from 21 Oct]
           Wansbeck LDSc (Northern LDSc series) and Wansbeck SBH [date CHANGED to 21 Oct]
4-5   Nov  NE Heads Weekend - Aberdeen
5     Nov  Docklands SBH 
           Eastern SBH, Ely
           Stourport SBH
           City of Bristol Autumn Head 
Sat 11 Nov Veteran 4s Head 10:30 [new finish this year at Ranelagh Sailing Club, instead of Putney Bridge]
           Pangbourne Junior Sc 
           Tees LDSc (Northern LDSc series) & Tees SBH
11-12  Nov NE Heads Weekend - Aberdeen [date changed to 4-5 Nov]
           Inverness 4s & SB Heads
Sun 12 Nov Fours Head (new time: 10:45)
           Northwich Autumn Head 
           Lincoln University Beginnersí Head [date CHANGED to 26 Nov]
17-18 Nov  Scottish Rowing Indoor Championships (Fri 17 Schools, Sat 18 Open)
Thu 16 Nov Wingfield Sculls (women's race at 10:15 and men's at 11:30) 
18    Nov  Teddington Head 
           Avon Autumn Head 
           Cambridge Winter Head
           Loughborough Winter Soar Head
           BUCS Indoor Rowing Championships - Reading
19    Nov  York SBH 
           Star Club Head 
           Head of the Lune
25    Nov  Hampton SBH (Jun)
           Rutherford Head
           Evesham Main Head / Masters of the Avon 
           Alton Autumn Head [probably not in 2017]
           BR Council meeting [if Council still exists]
           Glasgow RC 4s Hd 
26    Nov  Wallingford 4s & 8s Hd
           Lincoln University Beginnersí Head [date CHANGED from 12 Nov]

DEC
2     Dec  Vesta Scullers Head 09:30
           Burway SBH 
           Wycliffe SBH
           Liverpool Victoria Head of the Float
           University of Bristol BC Hd
3     Dec  Newark Head (or 2nd?)
9     Dec  Walton SBH       
           Derby Really Small Boats Head 
           British Rowing Indoor Championships [new date] 
10    Dec  Monmouth Winter Head
           Henley Boat Races trial eights
16    Dec  Remenham Challenge - (for crews from Remenham founding clubs only)

To 2018 calendar

Back to DJB's Rowing page

Visits to this site since 1 Jan 00:

Counter courtesy of digits.net.