2018 Rowing Calendar

Page created 29 Sep 2015, last updated 23 Mar 2018.
The information here is unofficial. If, for the event you are looking at, there are no links here to the 2018 information, it may perhaps be worth trying last year's link (if there is one) from the 2017 calendar.  See also the British Rowing calendar


6-7 Jan    GB para-rowing trials - Caversham
13-14 Jan  GB para-rowing trials - Caversham
14    Jan  Star Club New Year Head
20    Jan  Weybridge Winter Head [start order; results]
           Northampton Head of the Nene [start order]
21    Jan  Boston Head [div 1 results; div 2 cancelled because of bad weather]
           OUWBC trial eights [crew announcement & result]
           CRA Winter League race 1 [results]
           United Hospitals Winter Regatta
27    Jan  Quintin Eights Head 11:30 [start order; final results Updated again]
           Cambridge Head to Head [results] 
           Tyne United New Year Head  
           Glasgow University Western Head
28    Jan  Thames Valley Trial Head [not to be held, because of January weather; possibly an alternative in October] 
           Stourport Winter Head [cancelled because of rising river levels]
           Cardiff Head of the Taff [not this year, because of construction works]
           Strathclyde University BC Head [course shortened]
3     Feb  Peterborough Head of the Nene [start order; results now available]
           Wycliffe Big Head [start order; results as available]
           Durham SBH [start order now available]
           Hampton Head [alphabetical list of entries; start order; results will be available at myracetime.co.uk (by category & overall)]
4     Feb  Head of the Severn
           South of England Indoor Rowing Championships - Abingdon
           UL v OUWBC [report]
10    Feb  South Yorkshire Head [cancelled because of river level & weather forecast]
           Plymouth Head Race
           GB Senior & U23 trials - Boston [results now available, + report]
           Northern Region JIRR trials - Cambois
           Boustead Cup - TRC v LRC
10-11 Feb  Inverness 8s & Scottish Students Heads
11    Feb  Bedford Eights & Fours Head [results]
           Warrington Head of the Mersey
           Dewar Shield - AK v Furnivall v Sons
17    Feb  Henley 4s & 8s Head [draw now available, & results]
           Molesey Veterans Head [start order; results] 
           Worcester Head [changed url; draw & results now available; now back to full length course]
           Tyne Head [results now available] 
           Aberdeen 8s Head
           Pre Boat Race fixtures - UL v CUWBC 13:10 [report]
17-18 Feb  GB Junior trials - Boston
18    Feb  Greenwich 8s & 4s Head
           City of Bristol Head [not this year?]
           CRA Winter League race 2 [results]
           Pre Boat Race fixtures - CUWBC v Westminster Sch 13:45; UL v CUBC 14:15 [report]
24    Feb  Burway Head [cancelled due to lack of entries]   
           Avon County Spring Head [start order]
           Norwich Head [provisional draw]
           Trafford Head of Bridgewater [provisional draw; results]
           Pre Boat Race fixtures - OUWBC v Oxford Brookes 16:00 [report]; OUBC v Oxford Brookes 16:45 [report]    
24-25 Feb  BUCS Championship & Beginner Heads [start order now available; watch for information regarding conditions;
            results when available; live results; division 2 shortened]
25    Feb  Hammersmith Head 11:00 [provisional draw; abandoned before the start because of conditions]
           Head of the Trent, Nottingham [start order & resultsnow available]

Note that the English Indoor Rowing Championships which normally takes place in February will not take place in 2018 because of the unavailability of the venue.
27 Feb - 
    3 MAR Cambridge University Lent Bumps [results & live commentary from CamFM, & results from 1st & 3rd;
            Wednesday M3/W1/M1 racing cancelled because of snow & ice on the towpath; Thursday cancelled; racing resumed on Friday but not W3 or M3]
28 Feb -
    3 Mar Oxford University Torpids [results from Anu Dudhia;
            Thursday & Friday racing has been cancelled due to the cold and the changeable conditions]    

3     Mar  Reading University Head [cancelled for safety reasons, based on weather forecast and a sunk boat in mid-river near RRC]
           Runcorn Spring 8s [cancelled because of extreme conditions and forecast]
           Adur Head [new url]
           Pre Boat Race fixtures - UL v OUBC 13:30
3-4 Mar    GB para-rowing trials - Caversham
4     Mar  Maidstone Spring Head [cancelled because of weather]
           Gloucester Head [cancelled due to the inclement weather]
           Yorkshire Head (moved from 11th) [provisional start order now available; cancelled because of condditions]
           West Midlands Junior Championships (including JIRR trials) - Stourport this year [final draw; cancelled because of forecast weather; postponed to 24 March & moved to Worcester]
           Eastern Region JIRR trials [cancelled because of forecast weather]
           Thames South East JIRR trials [cancelled; weekend of Mar 17/18 could be plan B, probably 18 Mar at Maidstone, now 17th at Docks; plan C Mar 25 at Maidstone]
           North West JIRR trials - Northwich [results
           Christchurch Head of the Stour [cancelled because of weather forecast; had hoped to reschedule on another date but unable to do so]
           United Hospitals Head
           Pre Boat Race fixtures - OUWBC v MBC 13:45; CUBC v Oxford Brookes 14:30    
Fri 9 Mar  National Junior Indoor Rowing Championships - Lee Valley Athletics Centre [new provisional results]
Sat 10 Mar WOMEN'S EIGHTS HEAD (09:45, start now delayed to 10:30) [Updated final start order; new results
            live results (including crew composition & CRI Max figures)-details available for geeks; another url for live times]
Sun 11 Mar HEAD OF THE RIVER (10:45) [start order was available and has now been Updated; note no SWR trains to Barnes Bridge, Chiswick, or Kew Bridge;
            results; intermediate times (though a few missing); new video]
Mon 12 Mar Schools' Head 13:00 [start order; live results; new results: by event & overall]
Tue 13 Mar Oarsport Junior Sculling Head [Updated start order; new provisional results] 
17    Mar  Kingston Head [keep an eye on conditions; start order v1 now available; cancelled because of river conditions & weather forecast]
           North of England Head [provisional start order now available; cancelled because of fierce stream, strong winds, and cold temperatures]
           Alton Spring Head [probably not in 2018]
           CRA Winter League race 3 [check regarding junior competitors because of the conditions; final results]
           Thames Upriver JIRR trials [cancelled because of adverse weather]
           Thames South East JIRR trials [postponed from 4 Mar, now at Docks; postponed again because of forecast weather conditions, now 25 Mar at Maidstone]
           Boat Race of the North - Newcastle U v Durham U - on the Tyne - Redheugh Bridge to Millennium Bridge - 14:30 [now cancelled due to concerns over transporting boats]
           Aberdeen Boat Race - Aberdeen U v Robert Gordon U - 13:30
           TayForth - Dundee Univ v Stirling Univ - at Dundee [cancelled because of forecast conditions] 
18    Mar  Cambridge Champs Junior Sculling Head (& postponed Eastern region trials for JIRR) [cancelled because of forecast conditions]
           Lincoln Head [cancelled because of weather conditions]
           BTC Spring Head [cancelled because of forecast weather]
           Henley Boat Races [moved to Dorney, but no parking available there; revised schedule now available; streamed live; new reports]
           Birmingham City University v Aston University - Edgbaston reservoir 12 noon [postponed to Wednesday 21st]
           Thames London JIRR trials - Hampton
Wed 21 Mar Birmingham City University v Aston University - Edgbaston reservoir 14:00 [postponed from 18th; results]
           UBR Women's Spare Pairs Race 15:30
Fri 23 Mar University Boat Race rehearsal 14:30; <>a href="http://www.theboatrace.org/news/veterans-boat-race-crews-announced">Veterans' Boat Race - Putney to Furnival [programme]s
24    Mar  University Boat Races Women's Boat Race 16:31, Blondie v Osiris 16:46, Goldie v Isis 17:01, Men's Boat Race 17:31 [announcement of umpires;
            crew announcements & from BR; late change to OUBC crew; reserve crew announcements]
           Ponteland Junior Head  
           Clydesdale Head [cancelled because of circumstances beyond the club's control]     
           West Midlands Junior Championships (including JIRR trials) - Stourport this year [postponed from 4 March and moved from Stourport to Worcester]
24-27 Mar  GB Junior trials - NWSC
25    Mar  Vesta Veterans Head 10:30 (remember BST) [also accepted non-Masters entries; draw now available]
           Thames South East JIRR trials [postponed from 4 Mar & 17 Mar, now back to Maidstone]
31    Mar  Clyde ARC Power Sprint

1     Apr  Easter Sunday
           Northwich Spring Head
7     Apr  HEAD OF THE RIVER 10:00 provisional [date now changed to Sun 11 Mar]
7-8 Apr    GB para-rowing trials - Caversham
8     Apr  Abingdon Head [changed from 15 Apr]
           Bedford Spring Fours & Small Boats Head [new url]
13-15 Apr  GB Senior, U23, & FISU trials - Caversham
14    Apr  Chester-le-Street
           Southampton Coastal Head
           Head of the Dart [new url]
           North East Regatta - Aberdeen [this year one day only]
15    Apr  Abingdon Head [changed to 8 Apr]
21    Apr  Junior Inter-Regional Regatta - NWSC, Nottingham
           Oxford City Bumps
           Welsh Boat Race - Cardiff v Swansea - Swansea Marina
22    Apr  GB Junior trials - NWSC
           Viking Shield, Folkestone
           Midlands Indoor Rowing Championships
28    Apr  Nottingham City [usual date in May not available, nor this date, so now moved to 26 May]
           Hammersmith Amateur
           Bristol U v UWE Varsity Match
28-29 Apr  Strathclyde Park (& Scottish Student Rowing Championships)
29    Apr  Nottingham Masters and Club [usual date in May not available, nor this date, so now moved to 27 May]
           Lea Spring

5     May  Chiswick
           York Spring
           Junior Sculling Regatta, organised by The Scullery 
           South West Indoor Rowing Competition - organised by Bideford Blues
5-7   May  BUCS Regatta - NWSC, Nottingham
6     May  Wallingford Regatta - Dorney
           Evesham Sprint
Mon 7 May  Marlow Spring
12    May  Bedford Amateur
           Borne at Chiswick Bridge 
           Bristol Avon at Saltford [date CHANGED from 19th]
           Castle Semple
12-13 May  Durham City 
13    May  Ball Cup South (Dorney)
19    May  Thames Ditton
           Putney Town
           Worcester Spring [new url]
           Bristol Avon at Saltford [date CHANGED to 12th]
           Lymington/ Milford-on-Sea
           Hastings Regatta at Bexhill
           Glasgow RC Summer
20    May  Lancaster
           Champs Eights Head (CRA closed event)
           Maidenhead Junior (invitation event)
23-26 May  Oxford Summer Eights [live racedesk]
25-27 May  NATIONAL SCHOOLS - Dorney [message regarding events for 2018; 2018 circular]
26    May  Nottingham City [new date; usual date in May not available, nor alternative date in April]
26-27 May  Monmouth Regatta & Sprint 
           United Hospitals Bumps
27    May  Nottingham Masters and Club [new date; usual date in May not available, nor alternative date in April]
Mon 28 May Northwich

Fri 1 Jun  Start of Round Britain row
2     Jun  Hexham
2-3   Jun  Metropolitan - Dorney
3     Jun  Trentham
           Brighton and Hove 
9     Jun  Blenheim Palace Junior Regatta
           Walton & Weybridge
9-10  Jun  Scottish Championships (& Scottish Schools Championships)
10    Jun  Weybridge Ladies
13-16 Jun  Cambridge University May Bumps [results & live commentary from CamFM] 
16    Jun  Marlow Town 
           Barnes & Mortlake
16-17 Jun  Reading Amateur
           BRITISH ROWING MASTERS CHAMPIONSHIPS (further info at www.masterschamps.org) 
17    Jun  Worthing Town
22-24 Jun  HENLEY WOMEN'S REGATTA [new 2018 rules were published at noon on 1 Dec 2017]
23    Jun  Marlow Regatta - Dorney
           St Ives
           Port of Bideford
24    Jun  Thames Valley Park 
           York Summer
Fri 29 Jun HENLEY ROYAL REGATTA qualifying races
30     Jun Reading Town
           Peterborough Junior
           Bradford Sprint
30 Jun - 
    1 JUL  Ironbridge 
1     Jul  Egham
           GB J16 trials - NWSC
7     Jul  Talkin Tarn
12-16 Jul  GB Junior trials - NWSC
13-14 Jul  Henley Masters [2018 entry information, including doubling-up restrictions]
14    Jul  BTC
           City of Exeter
14-15 Jul  Kingston 
15    Jul  Ball Cup North at Runcorn Junior Regatta
           England trials for Home International
Tue 17 - Fri 20 Jul Cambridge Town Bumps [results; multi-year bumps charts: men/ women]
21    Jul  Southsea
           Home International - Cork IRL
21-22 Jul  Molesey 
           Totnes & Bridgetown Royal
22    Jul  Power8 Sprints - Bristol [new event; BBC announcement]
28    Jul  Staines
           Newport - Fours
           Herne Bay
28-29 Jul  St Neots 
29    Jul  Burway Sprint
           Newport - Small Boats & Junior

2-5   Aug  European Sports Championships - rowing at Strathclyde Park
4     Aug  Henley T&V
           Bournemouth (will probably take place at Hamworthy Park, Poole)
5     Aug  Hants & Dorset Championship/ SCC Selection row-offs - if required (Dock Head, Soton)
           Appledore & Instow
11    Aug  Maidenhead
11-12 Aug  Peterborough Summer 
18    Aug  Warwick
           Danson Dashes
18-19 Aug  Oxford City Regatta
           BR Offshore Champs in FISA coastal boats, and Commonwealth Beach Sprint championships - Sandbanks, Poole
           British Rowing Sculling Festival
25    Aug  CARA Regatta - venue tbc, + CARA row offs
           Torbay Royal
           Aberdeen Sprint
25-26 Aug  Gloucester
26    Aug  Ross Masters & Juniors Sprint
Mon 27 Aug Ross Open 
Thu 30 Aug Port of Dartmouth Royal

1     Sep  North of England Sprint Championships
           Tyne Single Scullers Head
2     Sep  Lea Autumn 
           Great Ouse Marathon
Tue 4 Sep  Doggett's Coat & Badge
8     Sep  Worcester Autumn [new url]
           Saints Regatta - Loch Ore Meadow
           Great River Race
8-9   Sep  South Coast Championships - Deal
9     Sep  Cambridge Autumn 
           Upton Beginners
15    Sep  Isis Sculls
           Bradford Autumn
           Milton Keynes [date CHANGED to 22 Sep]
16    Sep  Boston Marathon
22    Sep  York Autumn Sculls [date CHANGED to 30 Sep]
           Yare Cup
           Milton Keynes [date CHANGED from 15 Sep]
23    Sep  Chester LDSc 
           Maidstone SBH
           Monmouth Autumn Head
29    Sep  Wallingford LDSc 
           Runcorn Autumn Head
           Durham Autumn Sprint
           Cambridge SBH
30    Sep  York Autumn Sculls [date CHANGED from 22 Sep]
6     Oct  Pairs Head
           Worcester SBH [changed url]
           Tyne LDSc (Northern LDSc series) & Tyne United SBH
7     Oct  St Neots SBH 
           Burton Head 
           Head of the Don 
13    Oct  Reading SBH 
           Tees LDSc (Northern LDSc series) & Tees SBH
           Monkton Bluefriars SBH
           Evesham Jun Head
           Agecroft SBH
           Rob Roy Autumn Head 
14    Oct  Bedford Autumn Fours & SBH
           Ancholme Head
           Cardiff Autumn Head
20    Oct  Weybridge Silver Sculls
           Berwick LDSc (Northern LDSc series)
21    Oct  Medway Head 
27    Oct  Marlow LDSc
           Dee Autumn Head 
           Norfolk LDSc
           Wansbeck LDSc (Northern LDSc series) and Wansbeck SBH
28  Oct    Upper Thames Autumn Head 
           Nottingham Autumn Head
           Gloucester LD Head
           Huntingdon Head 

3     Nov  Fours Head provisional time 12:00
           Pangbourne Junior Sc 
           South Hylton LDSc (Northern LDSc series)
4     Nov  Veteran 4s Head
           Stourport SBH
           City of Bristol Autumn Head [date CHANGED from 11th]
10    Nov  Henley Sculls 
           Kingston SBH 
           Durham LDSc (Northern LDSc series) & Durham Autumn SBH
           Peterborough Autumn Head  [tbc - not held in 2017]
           TayForth - Stirling Univ v Dundee Univ 
11    Nov  Docklands SBH 
           Northwich Autumn Head 
           City of Bristol Autumn Head [date CHANGED to 4th]
           Ely SBH
16-17 Nov  Scottish Rowing Indoor Championships (Fri 16 Schools, Sat 17 Open)
17    Nov  Teddington Head 
           Avon Autumn Head 
           Cambridge Winter Head
           Loughborough Winter Soar Head
18    Nov  York SBH 
           Star Club Head 
           Head of the Lune
Fri 23 Nov Welsh Schools Indoor Championships
24    Nov  Hampton SBH (Jun)
           Evesham Main Head / Masters of the Avon 
           Welsh Indoor Championships
25    Nov  Wallingford 4s & 8s Hd
           Lincoln University Beginnersí Head

1     Dec  Vesta Scullers Head
           Burway SBH 
           Wycliffe SBH
           Liverpool Victoria Head of the Float
           Newark Head
           Rutherford Head
           University of York White Rose Head
8     Dec  Derby Really Small Boats Head
           British Rowing Indoor Championships [alternative page; results] 
9     Dec  Monmouth Christmas Head
15    Dec  Walton SBH

To 2019 calendar

Back to DJB's Rowing page

Visits to this site since 1 Jan 00:

Counter courtesy of digits.net.