2005 Rowing Calendar

Page created 27 Nov 00, last updated 17 Dec 05.  If, for the event you are looking at, there are no links here to the 2004 information, it may perhaps be worth trying last year's link (if there is one) from the 2004 calendar, or (of course) keep an eye on Rachel Quarrell's New Information page.  See also the ARA calendar  


8     Jan  Upton Head
16    Jan  Remenham Challenge - Twickenham RC 10:15 [results (also here)]
22    Jan  Cambridge Head to Head
23    Jan  Thames Valley Trial Head [results & photos now available]
           Head of the Avon Gorge
           Boston Head
           Monmouth Winter Head
           CRA Winter League 1
29    Jan  Hampton Head	[start lists; final results: overall & by event]
           Glasgow Univ BC Western Head [poster, invitation, & on-line entry; start order; results]
           Northampton Head of the Nene [results]
30    Jan  Greenwich Fours Head [date CHANGED to 13 Feb, now confirmed by PB&DRC]
           Stourport Winter Head [results]
           Warrington Head of the Mersey [results; date not CHANGED to 6 Feb, despite what ARA website says;
            entries using OARA; results]
           Strathclyde Univ SBH [start order; results: xls, or PDF: div 1/div 2]

5     Feb  Henley Fours Head [draw; results (also in xls format)]
           Peterborough Head of the Nene [results]
           Durham SBH [notice; entries using OARA; draw; results; photos from Ian Smith & from rowingphoto]
           Wycliffe Big Head [notice; entries using OARA; results; photos from JET & from BigBlade]
6     Feb  Warrington Head of the Mersey [date not CHANGED from 30 Jan, despite what ARA website says]
           Oxford Schools Indoor Rowing Competition
12    Feb  Henley Junior Head [results]
           Molesey Veterans Head [start order & results]
           South Yorkshire Head [cancelled]
           Avon County Head [results]
           Clydesdale 4s & 8s Head [draw; cancelled due to strong stream; rescheduled to 9 Oct]
           GB Senior & U23 assessment - Boston [details from ARA; cancelled - too windy]
13    Feb  Bedford Eights & Fours Head [results]
           Exeter Winter Head
           Greenwich Fours Head [date CHANGED from 30 Jan, but cancelled due to weather; hoping for 6 Nov]
19    Feb  Burway Head [results: 8s & 4s]
           Tyne Head [notice, start order, & results; photos from Ian Smith (div 1), & from rowingphoto]
           Inverness 8s & SBH [provisional draw & results]
           North West Junior Head (closed)
           GB Junior trials - Boston [results: JM/ JW & J16]
20    Feb  Hammersmith Women & Juniors Head [cancelled]
           Nottingham Head of the Trent [provisional draw & results]
           CRA Winter League 2
           GB Junior trials - Boston [results]
23-26 Feb  Oxford University Torpids [including bumps]
26    Feb  Reading University Head [details, start order, & results]
           Norwich Head
           Runcorn Spring Eights Head
           Worcester Head
           Teddington Sculls [start order; 2 divisions: 1000 & 1300; results (overall & by event); photos]
           Cardiff Bay Head (see Mar 12th)
           Aberdeen 8s Head [start order; results: pdf or html]
27    Feb  Medway Fours Head [cancelled because of snow; rescheduled for 3 Apr]
           City of Bristol Head
           BUSA Head [entry form, start order, results; photos from rowingphoto]

1-5   Mar  Cambridge University Lents [bumps so far; (also unofficially, after each division, from 1st&3rd: M/W);
            new bumps charts archive]
5     Mar  WOMEN'S EIGHTS HEAD (10:30) [start order; results: time order/ alpha/ by events;
            photos from JET, from BigBlade, from Greg Thrurtle, & of St Cuth's encounter with the Black Buoy]
           Yorkshire Head [entries now closed via OARA; start order; results when available]
           Scottish Schools 4s Head, Glasgow [date CHANGED to 19th March]
6     Mar  Weybridge Veterans & Juniors Head [start order & results]
           Hammersmith Head [cancelled]
Mon 7 Mar  Schools Head 13:00 [draw; results; photos from BigBlade]
12    Mar  Kingston Head [also including J14 & J15 4x divisions transferred from Schools Head;
            start order + (from KRC); results (also on KRC website), & photos from Greg Thurtle]
           North of England Head [poster on RCRC site; results]
           Southampton Small & River HoRR [H&DARA; date changed to 13 Mar]
           Head of the Taff [poster]
           Glasgow RC SBH [start order: div 1/ div 2; results: div 1/ div 2]
           Aberdeen Universities Boat Race
13    Mar  Gloucester Head
           Southampton Small & River HoRR [H&DARA; date changed from 12 Mar; photos from Greg Thurtle]
           CRA Winter League 3 [results]
19    Mar  HEAD OF THE RIVER (10:00) [details of entry allocation, after last year's cancellation;
            entries now closed via OARA; starting order, also alphabetic; photos from BigBlade;
            advice on Tideway and (V)HOR races' navigation from Thames Region;
             results, also alphabetic, in crew number order, by status, & trophy winners; timing statistics]
           Scottish Schools 4s Head, Glasgow [date CHANGED from 5th March; start order, crew lists, & results]
20    Mar  Vesta Veterans Head (11:00) [entries now closed via OARA; start order; photos from BigBlade;
            advice on Tideway and (V)HOR races' navigation from Thames Region; results]
           East Midlands Junior Head, Newark
22-24 Mar  GB Junior Spring Assessment (NWSC) JM scullers & JW
25-28 Mar  GB Junior Spring Assessment (NWSC) JM sweep
26    Mar  Teddington Sculls (date CHANGED to 26 Feb)
           Strathclyde Univ Sprint (date CHANGED to 16 Apr)
           Henley Boat Races [Women & Lightweights] [results, & report from RQ;
            photos from BigBlade, even including officials :-)]
27    Mar  University Boat Race 15:05 (Goldie/ Isis 14:35)[crew announcements, & for Goldie/Isis;
            times & records; photos from BigBlade] 
Mon 28 Mar Northwich Spring Head [though shown as Mar 27th in ARA calendar; results: overall/ div 1/ div 2/ div 3]       
Wed 30 Mar The Games - Channel 4 TV - live from Sheffield - 9 pm    

3     Apr  Abingdon Head [date CHANGED to 17 April]
           Head of the Stour, Christchurch [H&DARA] [date CHANGED to 10 April]
           Medway Fours Head [rescheduled from 27 Feb because of snow]
7-9   Apr  Malcolm Knight single-handed record - Lechlade to Gravesend [broke the record by more than 16 hours!]
11-12 Apr  GB Senior Trials - Hazewinkel Belgium [preview; results: Mon heats/ Mon SFs/ Tue Finals]
9     Apr  Tideway Scullers Head (16:30) [details & draw; results]
           Ponteland Junior Head (division times: 12.30, 2.30, & 4.30) [start order now available]
           St Andrew BC Regatta - Lochore Meadows, Fife [draw & results]
10    Apr  Bedford Spring 4s & SBH [draw, results (& by status), & photos]
           Veteran Scullers Head (if not included in Tideway event the previous day)
           Head of the Stour, Christchurch [H&DARA] [date CHANGED from  3 April; poster]
16    Apr  Clydesdale [cancelled]
           Strathclyde Univ Sprint (date CHANGED from 26 Mar; draw & results)
           Northwich Head [probably not;  their Spring Head is Mar 28th]
           Head of the Dart
           Queens Regatta, Belfast
17    Apr  Leicester [poster & draw]
           Abingdon Head [date CHANGED from 3 April; results; photos from BigBlade]
           Junior Inter-Regional Regatta (NWSC) [draw, race results from NWSC, and results tables from ARA;
            photos from Natures Images]
23    Apr  Hammermsith Amateur [draw & timetable]
           Birmingham [poster; primary regatta; entries now closed; draw & results now available]
           Oxford City Bumping Races [alternative website if usual CORC site is misbehaving; results: men/women]
           Southampton Coastal Fours HoRR [H&DARA; start order; results (overall/ by status); photos]
23-24 Apr  Nottingham City [results from NWSC; photos now available from Natures Images]
           Strathclyde Park Regatta & Scottish Universities Championships - SCP [draw & results]
24    Apr  Lea Spring
30    Apr  Chiswick Amateur [draw; results when available]
           Head of the Cam [results]
           Evesham [Saturday draw & results; video from RowTV]
           Merseyside [date CHANGED from 7 May]
30 Apr
  - 2 MAY  BUSA [draw; results; photos from Natures Images]

1     May  Wallingford [draw & results; video from RowTV]
           Evesham Sprint [Sunday draw & results]
2     May  Marlow Spring [details, draw, & results]
7     May  Thames Ditton [entries closed via OARA & by conventional means; draw now available]
           Borne at Chiswick Bridge [draw: html/Word, results: pdf/xls]
           Merseyside [date CHANGED to 30 April]
           Viking Shield Regatta (CARA)
           Avon County Junior [cancelled]
           York Spring [draw]
           Bristol Varsity Boat Race
7-8   May  Durham City [details; entries via OARA now closed; draw: Sat/Sun; photos from Ian Smith]
           North East Regatta, Aberdeen [details, also draw (xls/pdf), & competitors names]
8     May  City of Cambridge Sprint
           Ball Cup South (& Open J13/J12/J11 Championship Sculls) - Dorney
           Northumbrian Water University Boat Race [ info & photos from nerowing; report]
           Two Cities Boat Race (Manchester v Salford)
Wed 11 May Ball Cup North - Hollingworth Lake
14    May  Bedford Amateur [draw; results; video from RowTV]
           Putney Town [draw & results]
           Tyne at Home [poster; photos from Ian Smith]
           Shrewsbury [draw (+ quads league) + results]
           Bradford Spring [primary regatta; entries via OARA, by email, or telephone; results]
           Worthing [withdrawn from H&DARA calendar]
           Edinburgh/ Glasgow Univ Boat Race, Clyde
           Southampton University v Institute Race [photos from Greg Thurtle]
           London Docklands [in conjunction with Poplar the following day;
            timetable now available; results; details from Mikrotime]
15    May  Poplar Spring [in conjunction with London Docklands the previous day; draw;
            results: word/pdf; video from RowTV]
           Maidenhead Junior [results: PDF/ Excel]
           Shrewsbury Sprint [draw (+ quads league) + results]
           Head of the Torridge, Bideford
Fri 20 May Army Regatta - Dorney
21    May  Twickenham [results; video from RowTV]
           Tees [draw and timetable & results now available; photos from Ian Smith]
           Coate Water Park [new draw: html/ xls]
           Newport [H&DARA; provisional results]
           Castle Semple [draw]
22    May  Cambridge Champs Eights Head [results]
25-28 May  Oxford University Eights [results, also bumps chart; photos from BigBlade]
26-28 May  Rowing World Cup - Dorney (Eton) (Thu/Fri/Sat; outline race schedule & timetable;
            bulletin from FISA; ticket details: bookings now open (but Saturday grandstand sold out);
            GB team announcement & update; list of GB entries & their results; provisional timetable;
            media guide; entries: nations by event/ events by nation/ details by nation/ details by event;
            start list summaries: Thu am/ Thu pm/ Fri/ Sat;  results summaries: Thu/ Fri/ Sat/ Legends race;
            results in detail on FISA website; FISA reports; BIRO reports: Thu am/ Thu pm/ Fri/ Sat;
            World Cup standings: overall/ individual/ final ranking; photos from BigBlade)   
27-29 May  NATIONAL SCHOOLS (Fri/Sat/Sun) [results from NWSC website & from NSR;
            Saturday racing abandoned because of wind]
28    May  Doncaster [draw]
           Southampton Town [H&DARA][cancelled due to shipping movements on Southampton Water
            - no alternative date available]
28-29 May  Monmouth Sprint & Regatta [details & draw: Sat/Sun; results; video from RowTV]
29    May  Northwich
29-30 May  Metropolitan - Dorney (Sun/Mon) (date now CHANGED to 4/5 Jun)
30    May  Northwich Sprint
           Hereford City (including West of England Challenge Vase) [draw: am/pm, & results; video from RowTV]

4     Jun  Walton [details, draw, & results]
           Peterborough [draw & results]
           Hexham [draw & results; photos from Ian Smith]
           Shanklin [H&DARA; results]
           Avon County Oarsome
4-5   Jun  Metropolitan (date CHANGED from 29-30 May; draw & timetable now available;
            provisional results: Sat/Sun; Saturday video from RowTV)
5     Jun  Weybridge Ladies [draw & results]
           Peterborough Sprint [draw & results; video from RowTV]
           Brighton (CARA)
           Ryde [H&DARA; results & photos]
11    Jun  Marlow Town (or alternative url) [draw, order of racing, & results]
           Barnes and Mortlake [draw]
           Worthing (CARA)
           Poole [H&DARA; results]
           Queen's University Belfast v TCD
           Gunpowder Run - Portsmouth Harbour [info from Explosion!, and from Navy News]
11-12 Jun  Reading Amateur [draw: Sat/Sun; timetable: Sat/Sun; photos from Greg Thurtle; video from RowTV;
            results: Sat/Sun]
           Durham [draw: Sat/Sun; photos from Ian Smith & from rowingphoto]
           Bedford Star [Sat: draw/ results (& by event); Sun: draw/ results (& by event)]
           Scottish Championships - SCP [final draw; results: Sat/Sun]
12    Jun  Shoreham (CARA)
           Loughborough/ National Veterans (NWSC) [draw now available on Nat Vets & Loughborough sites;
            results from NWSC, & (with winners names) on Nat Vets site]
           Joint Services - Dorney
15-18 Jun  Cambridge May Bumps [Getting on Race results; Mays start order;
            results; unofficial results from 1st & 3rd: M/W; new bumps charts archive]
17-19 Jun  HENLEY WOMEN'S REGATTA (Fri/Sat/Sun) [revised qualification rules; entries now closed;
            draw & results; photos from Greg Thurtle, BigBlade, & Natures Images; video from RowTV]
18    Jun  Marlow Amateur [online entries now closed; umpiring opportunities;
            extra events for 3 events lost from NSR; draw & order of racing; video from RowTV;
            results from Mikrotime & on the regatta's website]
           Coalporters [H&DARA; results]
           Totnes & Bridgetown
           Nithsdale (date CHANGED to 25-26 Jun)
19    Jun  Thames Valley Park [draw: HTML/ PDF, & results]
           York Summer
           Bristol Ariel Junior Head
           Totnes Invitation
Mon 20 Jun The Cambridge Channel Race [press release & BBC report]
24    Jun  HRR qualifiers [list & qualifying results; photos from Natures Images & BigBlade]
25    Jun  Richmond [draw & timetable]
           Reading Town [draw: HTML/ PDF, & (when available) results]
           Peterborough J14 [draw]
           Ironbridge [poster]
           Woolston [H&DARA; results]
25-26 Jun  Nithsdale (date CHANGED from 18 Jun; new draw)
26    Jun  Egham [draw: Div 1/ Div 2/ Div 3]
           Ironbridge Sprint

29 Jun
  - 3 JUL  HENLEY ROYAL REGATTA [list of entries, press release, list of qualifying races, & qualifying results;
            outline programme of racing; draw: PDF/HTML (& on RQ's site); daily timetable; results; 
            photos from Natures Images, from BigBlade, from Greg Thurtle, & from Peter Jowitt, & video from RowTV]

2     Jul  Talkin Tarn
           Milford [H&DARA] (postponed to 23 Jul)
8-9   Jul  Henley Veterans [draw: pdf & xls; video from RowTV; photos from BigBlade]
9     Jul  Kingston Amateur [draw & results]
           Eastbourne (CARA)
           Southsea [H&DARA; results]
           City of Exeter
10    Jul  Kingston Borough [draw & results]
           Bedford Quarts Sprint [results]
           Burton Sprint
           Llandaff Sprint
           Sir Matthew Pinsent Corporate Regatta - Dorney
Mon 11 Jul Franco-British J16 match - NWSC (this date confirmed)
15-17 Jul  NATIONAL CHAMPIONSHIPS - NWSC [on-line entries now closed; summary of entries; timetable;
            draw: Fri/ Sat/ Sun; photos will be available from Natures Images & video from RowTV;
            a few photo-finishes & live on-line commentary from RQ on Sunday;
           new results: Fri/Sat/Sun, & on NWSC site]
16    Jul  Molesey Amateur
17    Jul  Molesey Junior
19-22 Jul  Cambridge Town Bumps [new bumps charts archive]
22    Jul  Doggett's Coat & Badge (London Bridge - Chelsea 11am)
22-24 Jul  European Universities Sports Association regatta - Cardiff [info from BUSA; GB team; Update 3;
            press release 2; updated schedule; video from RowTV]
23    Jul  Staines [poster & results]
           Henley Disabled
           Home International - Cardiff [Scottish team announcement; webcam of Cardiff Bay; video from RowTV; results]
           Milford [H&DARA] (postponed from 2 Jul)[results]
           Franco-British J16 match - NWSC (date CHANGED to Mon 11 July)
23-24 Jul  St Neots
24    Jul  Burway Veteran & Junior
           Bexhill (CARA) [postponed, but now unlikely to be held 14 Aug]
30    Jul  Henley Town & Visitors [draw: pdf/html; results; video from RowTV]
           Warrington [poster]
           Swanage [H&DARA; results]
30-31 Jul  Coupe de la Jeunesse - Dorney [entries; GB team; provisional timetable: Sat/Sun;
            live commentary from RQ; results: Fri/Sat/Sun/points (also summary from RQ);
            photos from Chris Parry]
31    Jul  Appledore & Instow

6     Aug  Sudbury [results, & video from RowTV]
           Maidenhead [draw & results]
           Bournemouth [H&DARA; results]
7     Aug  Herne Bay (CARA)
13    Aug  Dover (CARA)
           Christchurch [H&DARA] [results]
13-14 Aug  Stourport [poster, draw, & results]
           Peterborough [poster & draw; video from RowTV]       
14    Aug  Bexhill (CARA) [postponed from 24 Jul, but now unlikely to be held 14 Aug]
20    Aug  Oxford City Royal [draw, timetable, & results; video from RowTV; photos from BigBlade]
           Chester [cancelled for this year; shortage of entries]
           BTC [H&DARA] [results]
           Torbay Royal
           Inverness Sprint [rules, poster, &  Updated draw (replacing previous version)]
           Warwick (primary regatta) [poster, draw, & results]
21    Aug  Oxford City Sprint [draw, timetable, & results; photos from BigBlade]
Thu 25 Aug Port of Dartmouth
27    Aug  Gloucester [cancelled this year]
           Itchen Imperial [H&DARA] [results; photos from Greg Thurtle]
           Port of Bideford 
           Scottish Jollyboat Championships [cancelled; shortage of entries]  
28    Aug  Bristol Avon [video from RowTV]
           Ross Veterans & Juniors
           Hants & Dorset Championship and South Coast Selection row-offs if required;
            Dockhead, Southampton; 11.00am [H&DARA]
29    Aug  Ross [video from RowTV]
           Northampton Hollowell Regatta

3     Sep  South Coast Championships - Bexhill (CARA + H&DARA + WEARA)
           Aberdeen Sprint [draw]
4     Sep  North of England Sprint Championships, Hollingworth Lake [entries via OARA; photos from Ian Smith]
8-11  Sep  FISA World Masters Regatta - Strathclyde [including bulletin 1, March update, & bulletin 2;
            draw; results: Fri/ Sat/ Sun; FISA report; photos from AvironPassion & from Aberdeen]
10    Sep  Worcester Autumn
           Berwick Head
11    Sep  Worcester Vets & Juniors
           Cambridge Autumn
17    Sep  Bradford Autumn [entries via OARA]
           Avon County Splash & Dash
           Great River Race [results: overall, & by class]
           Runcorn Autumn Head [date CHANGED from 15 Oct]
           Clyde Sprints [new event]
18    Sep  Boston Marathon [results & by event; photos from Nature's Images]
           Lea Autumn [new draw]
24    Sep  York Sprint
           Durham Primary (incorporating Durham Vets & Juniors; extra info on nerowing mailing list;
            photos from Ian Smith)
           Stourport Vets & Juniors Head
           Isis Sculls [photos from BigBlade]
25    Sep  Monmouth Autumn Head [date CHANGED to 6 Nov because of low water & weed]

1     Oct  Cambridge SBH [results]
           Evesham Junior Head
           Chester LDSc [poster]
           Berwick LDSc [moved from 8 Oct; start order; details of NRC Autumn Sculling Series; results;
            photos from Ian Smith]
           Wansbeck LDSc [now 8 Oct]
           Strathclyde Park RC SBH [details; results of div 1; div 2 cancelled owing to conditions]
           ARA AGM
2     Oct  Rowers' Revenge Triathlon [entry list & provisional start order available; results from Mikrotime]
8     Oct  Wallingford LDSc [start order; photos from BigBlade]
           Wansbeck LDSc [moved from 1 Oct; details of NRC Autumn Sculling Series; special arrangements; start order;
            results (& spreadsheet comparison with winning sculler); photos from Ian Smith]
           Berwick LDSc [now 1 Oct]
           St Andrew BC Head [details, poster, invitation, entry form, & draw]
9     Oct  Maidstone Sc Hd
	   St Neots SBH
	   Ancholme Head
	   Worcester Autumn Head [results; div1/ div2]
           Clydesdale 4s & 8s Head [rescheduled from February; poster, invitation, entry form, & draw]
15    Oct  Pairs Head [results; photos from Nature's Images & BigBlade]
           Tiffin SBH [date CHANGED from 19 Nov; results]
           Monkton Bluefriars SBH
           Tyne LDSc [details of NRC Autumn Sculling Series; results; photos from Ian Smith]
           Runcorn October Head [date CHANGED to 17 Sep and renamed]
           Northwich Autumn Head  [date CHANGED from 5 Nov; draw & results]
           Aberdeen 4s Head
16    Oct  Reading SBH [photos from Phil Wortley]
           Bedford Autumn Fours & SBH [details; results (& by events)]
           Nottingham Autumn Heads [details; photos from Nature's Images]
           Aberdeen SBH
22    Oct  Weybridge Silver Sculls [start order, & results (also by category); photos from RGW imaging]
           Cambridge Autumn Head [details & results]
           Wear LDSc [details of NRC Autumn Sculling Series; results; photos from Ian Smith]
           Dee Autumn Head [date CHANGED to 29 Oct]
           GB Senior & U23 1st assessment - Boston [details & results: Div 1 (M/W), Div 2 (LM/LW)]
           GB Senior, U23, & Junior 1st assessment - Inverness for SARA athletes [results]
23    Oct  Yare Cup [details]
29    Oct  Marlow LDSc [including new Novices Head in morning; start order & results; photos from RGW imaging]
           Hylton LDSc [details of NRC Autumn Sculling Series; start order; results; photos from Ian Smith]
           Huntingdon Head
           Dee Autumn Head [date CHANGED from 22 Oct; results]
           Clydesdale Sc Hd [postponed to 3 Dec because of strong stream]
30    Oct  Upper Thames SBH [results from Mikrotime; photos from Greg Thurtle] 
           Lea Head
           City of Bristol SBH

31 Oct -   
    4 NOV  Cambridge University Fours [details, & results]

Thu 3 Nov  Wingfield Sculls Final 1pm [report from RQ]
5     Nov  Henley LDSc [start order & results; photos from RGW imaging]
           Tees LDSc & Tees SBH [details of NRC Autumn Sculling Series; start order available;
            results: SBH/ LDSc (Updated); photos from Ian Smith & from Ian Howse]
           Norfolk LDSc
           Northwich Autumn Head [date CHANGED to 15 Oct]
           St Andrews Univ - Forfar Regatta [cancelled]
6     Nov  Greenwich Fours Head [Cancelled early in year due to weather; results]
           Monmouth Autumn Head [details; date CHANGED from 25 Sep because of low water & weed,
             but cancelled because of floods]
           Southampton River Scullers' Head Race [photos will be available from from Greg Thurtle]
           Central England Rowing Conference
12    Nov  Fours Head (12:30) [draw & new  results available; photos of winners;
            photos from JET Photographic, from Nature's Images, from Greg Thurtle, & from BigBlade]
           Pangbourne Junior Sculls [new results from Mikrotime]
           Trafford Head
           Stirling RC Head of the Forth [cancelled; insufficient entries]
13    Nov  Veteran Fours Head [start order, marshalling instructions, etc.; new results; 
            photos from Nature's Images, & from BigBlade]
           Kingston SBH [details, incl. start order; new  results]
           Stourport SBH
           Bristol Ariel Head
19    Nov  Tiffin SBH [date CHANGED to 15 Oct]
           Cambridge Winter Head
           Inverness Fours Head [new start order & results]
           GB Junior 1st assessment - Boston [new results: div 1 (J Men)/ div 2 (J Women; J16 M & W)]
20    Nov  York SBH
           Docklands SBH [cancelled; to be held at a later date TBA]
           Head of the Soar
           British Indoor Rowing Championships [new report from RQ, & official results]
           TRRC AGM
23    Nov  GB Open Men water test - Dorney or Caversham
26    Nov  Vesta Scullers' Head [new results;
            photos from Nature's Images, from BigBlade (winners here), & from Eliot George; photos from RGW imaging]
           Hampton SBH [start order, & new results available now on Hampton website]
           Evesham Senior Hd [new results]
           Agecroft SBH [new poster, start order, & results]
           University of Bristol Head, & BUSA Southern Beginners Head, Bristol [new photos from OnlyRowingPhotos]
           Glasgow RC 4s Head [Updated details, new provisional start order, & results]
27    Nov  Marlow 4s & 2s Head [Updated details & start order; new results]
           Star SBH
           Totnes Mini Head
30 Nov     Atlantic Rowing Race begins [start postponed from 27 Nov] 

Fri 2 Dec  Fairbairn Cup (Senior) - Cambridge University
3     Dec  Walton SBH [start order; new results: HTML & MSWord; photos from RGW imaging]
           Wycliffe SBH [CHANGED url; entries closed, as full; start order; new results by division & by event]
           Liverpool Head of the Float [date CHANGED to 10 Dec]
           Rutherford Head [notice, start order, & new results; photos from Ian Smith]
           Clydesdale Sc Hd [postponed from 29 Oct because of strong stream;
            new notice, entry form, start order, & results]
4     Dec  Wallingford 4s & 8s Hd [new results, & photos from BigBlade, & from OnlyRowingPhotos]
           Maidstone SBH
           BUSA Northern Splash & Dash
10    Dec  Burway SBH [new start order & results; photos from RGW imaging]
Liverpool Head of the Float [date CHANGED from 3 Dec] SARA assessment - Inverness [new results] 11 Dec Newark SBH Exeter Head 17 Dec GB Senior & U23 2nd assessment - Boston [new results; div 1 (M/ W)/ div 2 (LM/ LW)]

To 2006 calendar

Calendar of International events for 2005
Skiffing calendar for 2005
H&DARA calendar for 2005

North-West events for 2005/6
SARA calendar for 2005

Back to DJB's Rowing page

Visits to this site since 1 Jan 00:

Counter courtesy of Net Digits®.