2006 Rowing Calendar

Page created 15 Aug 03, last updated  28 Feb 09.  
If, for the event you are looking at, there are no links here to the 2006 information, it may perhaps be worth trying last year's link (if there is one) from the 2005 calendar, or (of course) keep an eye on Rachel Quarrell's New Information page.  See also the ARA calendar


7     Jan  Upton Head [cancelled for 2006]
21    Jan  Cambridge Head to Head
           Glasgow UBC Western Head [cancelled because of river conditions]
           Oarsmen's Cross-Country - Windsor Great Park - 2:00 for 2:30
22    Jan  Boston Head
           Head of the Avon Gorge
           Monmouth Winter Head ?
           Cambridge Winter League I
           Remenham Challenge - hosted by Vesta RC (Barnes Bridge to Ranelagh SC) [start order & results]
28    Jan  Northampton Head of the Nene
           Quintin Eights Head [results]
29    Jan  Thames Valley Trial Head [start order; photos from Greg Thurtle]
           Stourport Winter Head
           Warrington Head of the Mersey [date CHANGED to 16 Apr, then 15 Apr, not 23 Apr as shown earlier]
           Aberdeen 8s Head [start order]

4     Feb  Hampton Head	[Junior/Schools; entries by club; results: overall & by event (now on school website)]
           Peterborough Head of the Nene [photos from Adam Carter]
           Durham SBH [details; entries via OARA; results (Updated 5.2.06): pdf & xls;
            photos from Ian Howse & from Ian Smith]
           Wycliffe Big Head
5     Feb  Scottish Indoor Champs [race timetable & results]
11    Feb  Henley Fours and Eights Head [draw; results: html & xls; photos from Greg Thurtle & from BigBlade]
           Avon County Head
           South Yorkshire Head [poster]
           Strathclyde Univ SBH [draw, & results]
           GB Senior & U23 3rd assessment - Boston [preview & report from BIRO;
            results: Div 1 (M/W), Div 2 (LM/LW)]
12    Feb  Bedford Eights & Fours Head [details & results; photos from JET]
           Exeter Winter Head
18    Feb  Molesey Veterans Head [results]
           Henley Junior Head [ results from Mikrotime]
           Tyne Head [date CHANGED to 25 Feb because of tides]
           Inverness 8s Head [draw]
           North-West Junior Head [date CHANGED to 11 Mar]
18-19 Feb  GB Junior 2nd assessment - Boston
19    Feb  Nottingham Head of the Trent [draw, & results; photos from Nature's Images & from JET]
           Greenwich Fours Head (Eights also accepted) [poster]
           Cambridge Winter League II
25    Feb  Burway Head [results]
           Norwich Head [date NOT CHANGED to 4 Mar, despite earlier information; results]
           Tyne Head [details & results]
           Worcester Head [date CHANGED from 26 Feb]
           Runcorn Spring Eights Head [date CHANGED to 4 Mar]
           Cardiff Bay Head [date CHANGED to 4 Mar]
           SARA closed trial - Inverness [results]
26    Feb  Worcester Head [date CHANGED to 25 Feb]
           Hammersmith Women & Juniors Head [poster & results]
           City of Bristol Head [poster & results]
           BUSA Champ Head, Nottingham [points results; photos from Nature's Images]

28 Feb -
    4 MAR  Cambridge University Lent Bumps
1 - 4 Mar  Oxford University Torpids

4     Mar  Reading University Head [head website, & start order; results;
            photos from Only Rowing Photos, from BigBlade, & from Natures Images]
           Runcorn Spring Eights Head [date CHANGED from 25 Feb]
           Norwich Head [date NOT CHANGED from 25 Feb, despite earlier information]
           Clydesdale 8s & 4s Head [draw, also on SARA site, + results]
           Cardiff Bay Head [date CHANGED from 25 Feb]
           Aberdeen Univ races [postponed because of ice on the Dee]
           Goldie v LRC
5     Mar  Medway 4s Head
           Isis v UL, OUBC v USA VIII, CUBC v MBC
Wed 8 Mar  National Junior Sculling Head - sculling events - Henley 3500m [web page, including start order;
            entries via OARA now closed; press release; results, & from Mikrotime]
Thu 9 Mar  Schools' Head - sweep events - Tideway - 11:00 & 11:30-ish [start order, & results;
            photos from Natures Images, & from JET]
11    Mar  WOMEN'S EIGHTS HEAD (about 2pm) [start order;
            results: time order, alphabetical, by division, veteran adjusted;
            photos from Natures Images, from Only Rowing Photos, from JET, & from BigBlade]
           Yorkshire Head [start order & results; photos from Ian Howse]
           North West Junior Time Trial [date CHANGED from 18 Feb]
12    Mar  Weybridge Head
           Hammersmith Head [poster, & draw]
           Cambridge Winter League III
           Gloucester Head [date CHANGED again, from 19 & 18 Mar; new results, & by events]
18    Mar  Kingston Head [poster; crew instructions, course map, & start order; results;
            photos from Only Rowing Photos]
           North of England Head [start order; results (a.m./ p.m.)]
           Gloucester Head [date CHANGED from 19 Mar, but now to 12 Mar]
           Southampton Small & River HORR [H&DARA] (link doesn't seem to work)
           Scottish Schools Head - Glasgow
           Tayforth Boat Race (Stirling v Dundee) [new date]
           Goldie v TSS, CUBC v LC
19    Mar  Gloucester Head [date CHANGED to 18 Mar]
           East Midlands Junior Head, Newark
           Isis v Polish VIII, OUBC v Italian VIII (but I'm told that the latter has changed to OUBC v IC?)
25    Mar  HEAD OF THE RIVER (11:30) [start order, & alphabetical;  statistics when available; 
             results: finish order, alphabetic, by crew number, by status, trophy list;
             photos from Only Rowing Photos, from BigBlade, from Natures Images, & from JET; video from RowTV]
26    Mar  Vesta Veterans Head (13:30 BST) [start order;
             results: finish order, by category, by club, pennant winners; 
            photos from Only Rowing Photos, from Natures Images, & from JET]           

1     Apr  Teddington Sculls [poster, start order, & results]
           Northwich Spring Head (not 8 Apr, as shown earlier on the NW calendar; results)
           Henley Boat Races [CUWBC & CULRC crews named, + other crew listings;
            results (all races being won in record times); photos from BigBlade]
           SARA Final trial
Sun 2 Apr  University Boat Race (16:35) [photos from BigBlade & from JET; times & records]
           Abingdon Head (date CHANGED to Apr 23rd)
           Head of the Stour, Christchurch (or possibly Sat 1 April) [H&DARA]
8     Apr  Tideway Scullers Head [not to be held, at least for this year]
           Ponteland Junior Head
9     Apr  Bedford Spring Fours & Small Boats Head [results, & by status]
           Veteran Scullers Head [not to be held, at least for this year]
15    Apr  St Andrew BC Regatta - Lochore Meadows [cancelled]
           Head of the Dart
           Warrington Head of the Mersey [date CHANGED from 29 Jan, to 16 Apr but then to 15 Apr,
            not 23 Apr as shown earlier; results]
17-18 Apr  GB Senior Trials - Hazewinkel BEL [preview from BIRO; reports & results: time trials/ SFs/ Finals] 
22    Apr  Hammersmith Amateur [draw & timetable]
           Oxford City Bumping Races [photos from BigBlade]
           Chester-le-Street [notice, timetable, & draw on NE rowing site]
22-23 Apr  Nottingham City [provisional draw; results & from NWSC); photos from Natures Images]
           Strathclyde Park Regatta & Scottish Univ Champs [results]
23    Apr  Lea Spring
           Abingdon Head (date CHANGED from Apr 2nd) [photos from BigBlade]
29    Apr  Chiswick Amateur
           Head of the Cam [info & results]
           Evesham [video from RowTV]
           York Spring
           Southampton Coastal Fours HORR [H&DARA]
           Viking Shield (CARA)
29 Apr
   - 1 MAY  BUSA [results: Sat/ Sun/ Mon; photos from Natures Images & from Eliot George]
30 Apr     Wallingford [draw & results; video from RowTV; photos from BigBlade]
           Evesham Sprint
1     May  Marlow Spring [results]
6     May  Borne at Chiswick Bridge [draw & results]
           Birmingham [draw & results]
           Clydesdale [draw]
           Lloyds TSB Bristol Varsity Boat Race [new link]
6-7   May  Durham City [poster & draw: Sat/ Sun; photos from BBC]
7     May  Leicester 
           Cambridge Sprint
           Ball Cup South & J11/12/13 Sculling Champs (Dorney) [draw: 1x; 2x; 4o & 4x; report from TRRC]
10    May  Ball Cup North (Runcorn)
13    May  London Docklands [sadly cancelled; information now confirmed on their website]
           Thames Ditton [draw & results]
           Putney Town [draw & results]
           Bedford Amateur [results; SF & finals video from RowTV]
           Shrewsbury [poster; results; photos from BBC Shropshire]
           Tyne at Home [poster] [CANCELLED]
           Bradford Spring [results]
           Ryde [H&DARA][results]
           Edinburgh/ Glasgow Univ Boat Race
13-14 May  North East Regatta, Aberdeen
14    May  Poplar [results; morning photos from OnlyRowingPhotos]
           Shrewsbury Sprint [poster & results]
           Junior Inter-Regional [info from ARA, also from CARA; draw; results & points score;
            report & results on ARA website]
           Maidenhead Junior (invitation only)
           Shanklin [H&DARA][results]
20    May  Twickenham [timetable; video from RowTV]
           Chester [draw & results]
           Doncaster [cancelled due to building work - new info: rescheduled to 9 Sep]
           Tees [poster & draw; results; photos (Div 1) from Ian Smith]
           Coate Water [draw]
           Bideford Head
           Castle Semple [draw]
21    May  Champs Eights Head - Cambridge [draw]
24-27 May  Oxford University Summer Eights [bumps chart from Anu]
26-28 May  NATIONAL SCHOOLS [draw; results now available (also on NWSC site);
            photos from Natures Images & from Eliot George;
            a further reminder of the consultation from Nottinghamshire CC re future of NWSC Holme Pierrepont.]
27    May  Monmouth Sprint [abandoned because of strong stream]
           Southampton Town [H&DARA; photos from OnlyRowingPhotos][results]
28    May  Monmouth [cancelled because of strong stream]
           Cambridge Spring
           Northwich [poster & draw]
29    May  Hereford [new url; draw now available; cancelled because of strong stream]
           Northwich Sprint [poster & draw]

3     Jun  Walton & Weybridge (previously Walton Amateur; timetable & results now available)
           Hexham [results]
           Itchen Imperial [H&DARA; photos from OnlyRowingPhotos][results]
           Totnes & Bridgetown Royal
3-4   Jun  Metropolitan [draw & timetable now available; results; video from RowTV; Scottish photos]
4     Jun  Weybridge Ladies
10    Jun  Barnes & Mortlake
           Marlow Town [timetable & draw]
           Bridgnorth [cancelled]
           Poole [H&DARA][results]
           Hastings [now 17th, not 10th, but cancelled, as committee needed]
10-11 Jun  Reading Amateur [Saturday photos from OnlyRowingPhotos; Saturday video from RowTV]
           Scottish Championships & Schools Regatta [results]
11    Jun  Loughborough/ National Veterans [draw & results now available; photos from Natures Images]
           Bexhill (CARA)
14-17 Jun  Cambridge May Bumps [results]
16-18 Jun  HENLEY WOMEN'S REGATTA [draw & time trial lists; results;
            photos from Natures Images, OnlyRowingPhotos, & BigBlade, & video from RowTV]
17    Jun  Marlow [draw now available; results (also from Mikrotime);
            photos from OnlyRowingPhotos & from Row-Photos; video from RowTV]
           Berwick [date CHANGED to 24th]
           Woolston [H&DARA][results]
           Hastings [now 17th, not 10th, but cancelled, as committee needed]
18    Jun  Thames Valley Park
           York Summer
           Lancaster City
           Bristol Ariel Junior Head
Mon 19 Jun X-Press Head - Cambridge
Fri 23 Jun HENLEY ROYAL REGATTA Qualifying Races [list of those required to qualify,
            & Updated results of qualifiers]
24    Jun  Reading Town
           Peterborough J14 [draw & timetable]
           Ironbridge [photos from OnlyRowingPhotos]
           Newport [H&DARA][results]
           Berwick [date CHANGED from 17th]
24-25 Jun  Nithsdale [cancelled]
25    Jun  Egham (draw; rowing events,
            & also skiffing & punting events, despite previous information that these had been moved to the Saturday)
           Ironbridge Sprint
           Herne Bay (CARA)

28 Jun
  - 2 JUL  HENLEY ROYAL REGATTA [entries now published, & press release; timetable;
            list of those required to qualify & results of qualifiers; draw, & on RQ's site;
            draw & live results from Henley Standard; & draw from Regatta Radio; results;
            photos from: Natures Images, BigBlade, OnlyRowingPhotos, Eliot George, & from Peter Jowitt for HRR;
            video from RowTV]

1     Jul  Talkin Tarn
           Runcorn Junior
           Worthing [CARA]
Tue 4 Jul  CRA Time Race
7-8   Jul  Henley Veterans [draw & timetable; results;
            photos from Eliot George, BigBlade, &  video from RowTV]
8     Jul  Kingston Amateur [Saturday draw; results]
           Southsea [H&DARA][results]
           Exeter City
           Llandaff [photos from OnlyRowingPhotos]
8-9   Jul  Burton [draw]
9     Jul  Kingston Borough [Sunday draw; results]
           Bedford Quarts Sprint [draw]
           Llandaff Sprint
14    Jul  Doggett's Coat & Badge Race - London Bridge to Chelsea - 1230pm
14-16 Jul  NATIONAL CHAMPIONSHIPS - Strathclyde Park [Provisional draw: Fri/ Sat/ Sun; event summary & timetable; 
            RQ commentary; Results: Friday/ Saturday/ Sunday;
            photos from The Tideway Slug & from Ron Wallace]
15    Jul  Molesey Amateur
           Milford (Lymington) [H&DARA; results]
16    Jul  Molesey Junior
18-21 Jul  Cambridge Town Bumps [results]
22    Jul  Home International - SCP [date & venue now confirmed; results & points summary, & full results]
           Staines [poster & website & results]
           Henley Adaptive
22-23 Jul  St Neots
           Bewdley [photos from OnlyRowingPhotos]
23    Jul  Burway Vet & Jun
29    Jul  Henley Town & Visitors [timetable & results; video from RowTV]
           Warrington [poster, draw, & results]
           Swanage [H&DARA; results]
           Upton [date CHANGED from 30th, but then cancelled]
30    Jul  Upton [date CHANGED to 29th]

5     Aug  Maidenhead
           Sudbury [poster & results; video from RowTV]
           Tees Primary Adaptive [cancelled for 2006]
           Bournemouth [H&DARA; results]
           Dover [CARA]
5-6   Aug  Commonwealth Championships - Strathclyde  [race programme & draw; crew lists;
             full results, & medal table, + reports from SARA]
6     Aug  Appledore & Instow
12    Aug  Christchurch [H&DARA; results]
12-13 Aug  Stourport
           Peterborough Summer [video from RowTV]
19    Aug  Oxford City Royal [video from RowTV]
           Coalporters [H&DARA; results]
           Inverness Sprint
           Torbay Royal
           Warwick [poster & draw]
20    Aug  Oxford City Sprint
20-27 Aug  WORLD CHAMPIONSHIPS - Eton Dorney (website archive)[Bulletin 1, & bulletin 2; information from FISA;             
            GB team announcement & update; GB team list (with their results);
            FISA press release (record entries) & preview;
            timetable for the remainder of the week;
            details of entries now available: summary by events, detail by nation, detail by events;
            also from FISA: start lists: Sun/ Mon/ Tue/ Wed/ Thu/ Fri/ Sat/ Sun;
            results summaries: Sun/ Mon/ Tue/ Wed/ Thu/ Fri/ Sat/ Sun; & live results & commentary;
            FISA reports: Sun/ Mon/ Tue/ Wed/ Thu am/ Thu pm/ Fri/ Sat B finals/ Sat A finals/
                           Sun B finals/ Sun adaptive finals/ Sun A finals;
            BIRO reports: Sun/ Mon/ Tue/ Wed/ Thu/ Fri/ Sat/ Sun;
            World Champs links from the Rowing Service (including live on-line commentary);
            photos from BigBlade & from Rachel Clarke; volunteer handbook;
            new info: promotion of GBR W4x to gold after RUS failed drug test]
24    Aug  Port of Dartmouth Royal
26    Aug  Gloucester [regatta taking place at Ross this year; video from RowTV]
           BTC [H&DARA; results; photos from OnlyRowingPhotos]
           Clyde Sprint
27    Aug  Bristol Avon [video from RowTV]
           Ross Vet & Jun
           H&D Championship & South Coast selection row-offs if required [H&DARA]
Mon 28 Aug Ross [video from RowTV]
           Northampton Hollowell

2     Sep  North of England Sprint Championships
           Port of Bideford
3     Sep  Lea Autumn
9     Sep  Worcester Sprint [poster; video from RowTV]
           Doncaster [rescheduled from May]
           Tees Sprint Challenge [cancelled for 2006]
           Aberdeen Sprint
10    Sep  Cambridge Autumn [results]
           Worcester Vet & Jun [not to be held]
16    Sep  Bradford Autumn [draw & results]
           Derby City [new link]
           Great River Race [provisional results]
           South Coast Championships, Dartmouth [WEARA, H&DARA, CARA; new website]
17    Sep  Boston Marathon
23    Sep  Isis Sculls [photos from BigBlade]
           York Sprint
           Stourport Vet & Jun Head
           Runcorn Autumn Head (now 7 Oct)
           Yare Cup
24    Sep  Monmouth Autumn Head
30    Sep  Chester LDSc
           Durham Primary [draw]

1     Oct  Rowers Revenge Triathlon - Marlow
7     Oct  Wallingford LDSc [start order & results; photos from BigBlade]
           Cambridge SBH
           Evesham Jun Head
           Berwick LDSc [NRC Autumn Sculling Series; start order & results]
           Runcorn Autumn Head (listed elsewhere as 16 or 23 Sep or 14 Oct)
           Strathclyde Park RC SBH
8     Oct  St Neots SBH [results]
           Maidstone Sc Hd
           Ancholme Head
           Worcester Autumn Head
14    Oct  Pairs Head [results (also xls file); photos from BigBlade]
           Tiffin SBH [cancelled]
           Monkton Bluefriars SBH
           Wansbeck LDSc [NRC Autumn Sculling Series; results & photos from Ian Howse & Ian Smith]
           Northwich Autumn Head (now 4 Nov)
           Agecroft Head (date CHANGED again, to 15 Oct)
           Runcorn Autumn Head (now 7 Oct)
           St Andrew BC Head - Glasgow [cancelled]
           Clyde Head [draw & results]
15    Oct  Reading SBH [draw & results]
           Nottingham Autumn Heads [notice, new title for event, & see NRC site]
           Bedford Autumn Fours SBH [results]
           Agecroft Head (not 25 Nov or 14 Oct; provisional start order)
21    Oct  Weybridge Silver Sculls [starting order]
           Cambridge Autumn Head
           Dee Autumn Head (not 28 Oct) [draw & results]
           Tyne LDSc [NRC Autumn Sculling Series; start order; photos from Ian Smith]
21-22 Oct  GB Senior & U23 1st assessment - 5000m Boston [results]
22    Oct  Gloucester LD Head [poster; cancelled for this year]
Tue 24 Oct Wingfield Sculls heats (if required) 13:30
Thu 26 Oct Wingfield Sculls Final 14:30 [report from "The Times", official report from OWH-C, & new past results]
28    Oct  Marlow LDSc [start order; morning race for Novices cancelled; results]
           Dee Autumn Head (now 21 Oct)
           Tees LDSc [NRC Autumn Sculling Series; results]/ Tees SBH [results] photos from Ian Smith
           Huntingdon Head 
           Clydesdale Scullers Head
           Burton Head [new event; postponed, because of strong stream]
29    Oct  Upper Thames SBH [start order: div 1/ div 2; results from Mikrotime; photos from OnlyRowingPhotos] 
           City of Bristol SBH
Mon 30 Oct
 - Fri 3 NOV Cambridge University Fours

4     Nov  Henley Sc Hd [start order & results]
           Norfolk LD SBH [start order]
           Hylton LDSc [NRC Autumn Sculling Series; results; photos from Ian Smith]
           Northwich Autumn Head (not 14 Oct)
           Aberdeen 4s Head
5     Nov  Aberdeen SBH
           Cardiff SBH [new event] 
11    Nov  Pangbourne Junior Sc [start order; results available from Mikrotime]
           Docklands SBH [poster, & draw] 
           Cambridge Winter Head
           Wear LDSc [NRC Autumn Sculling Series; start order, results; photos from Ian Smith]
           Trafford Head
           Inverness 4s Head
           GB Junior trials - Boston [results: div 1 (JM), div 2 (JW, & J16M)]
12    Nov  Kingston SBH [new date; entry details & start order no longer available; results awaiting update] 
           Stourport SBH
           Bristol Ariel Head
           Inverness SBH
           British Indoor Rowing Championships - Birmingham [results summary from RQ;
            race reports & detailed results from Concept2]
18    Nov  Fours Head (13:30) [draw & results; photos from Natures Images & BigBlade, video from RowTV]
           St Andrews Univ Head - Tay
19    Nov  Veteran 4s Head (+ alternative site)[start order & results; photos from Natures Images & BigBlade]
           York SBH
           Head of the Soar
           Totnes Mini Head (date CHANGED from 26 Nov)
25    Nov  Burway SBH [cancelled due to river conditions & severe weather warning]
           Evesham Sen Hd [cancelled due to bad weather]
           Agecroft Head (now 15 Oct)
           Glasgow RC 4s Head [postponed to 9 Dec because of river conditions]
           BUSA Southern Beginners Head, Bristol (combined with UBBC Head; results)
26    Nov  Marlow 4s & 2s Head [info; news of river conditions;
            cancelled, due to stream, weather and boating conditions]
           Star SBH [cancelled; postponed to 14 Jan]
           Totnes Mini Head (date CHANGED to 19 Nov)

Fri 1 Dec  Fairbairn Cup (Senior) - Cambridge University [results now available]
2     Dec  Vesta Scullers Head [new start order & results; photos from BigBlade]
           Hampton SBH [details & new start order] [cancelled because of river conditions]
           Wycliffe SBH [new results (& by events)]
           Rutherford Head [new start order & results; photos from Ian Smith]
           Stirling RC Head of the Forth [new start order] [cancelled due to exceptionally high tide]
3     Dec  Wallingford 4s & 8s Hd [cancelled because of river conditions]
           Maidstone SBH [cancelled due to the river conditions and gusting winds; postponed to 14 Jan]
           BUSA Northern Splash n Dash, Nottingham [date CHANGED to 9 Dec]
Thu 7 Dec (1415) Oxford Trial VIIIs - Putney-Mortlake
Fri 8 Dec (1500) Cambridge Trial VIIIs - Putney-Mortlake
9     Dec  Walton SBH [start order (doc & pdf) & instructions (doc & pdf) now available]
            [cancelled because of adverse river conditions]
           Liverpool Victoria Head of the Float [new results]
           Glasgow RC 4s Head [postponed from 25 Nov because of river conditions, but cancelled again]
           BUSA Northern Splash n Dash, Nottingham [date CHANGED from 3 Dec]
10    Dec  Newark Head
           Exeter Head [cancelled because of forecasts of high winds and heavy rain]
           Monmouth Winter Head [cancelled due to high and fast water which is unsafe for racing]
16    Dec  GB Senior & U23 2nd assessment - 5000m Boston [BIRO: preview & start order, report, & results;
            results: div 1 open/ div 2 lwt; full results from RQ]
17    Dec  Tideway SBH [cancelled]

To 2007 calendar

Calendar of International events for 2006
2006 skiffing events

SARA calendar 2006
North-West events list 2005/6 [Updated]
Yorkshire calendar 2006
Cambridge (& surrounding area) calendar 2006
Hants & Dorset calendar 2006
WEARA calendar 2006

Back to DJB's Rowing page

Visits to this site since 1 Jan 00:

Counter courtesy of Net Digits®.