2007 Rowing Calendar

Page created 31 Dec 03, last updated 3 Jan 08.
If, for the event you are looking at, there are no links here to the 2007 information, it may perhaps be worth trying last year's link (if there is one) from the 2006 calendar, or (of course) keep an eye on Rachel Quarrell's New Information page.  See also the ARA calendar


14    Jan  Maidstone SBH [postponed from 3 Dec 06; poster; results]
           Star SBH [postponed from 26 Nov 06, but cancelled again due to river conditions]
20    Jan  Cambridge Head to Head [results: pdf/ xls]
21    Jan  Boston Head
           Head of the Avon Gorge [date now CHANGED to 27th]
           Southampton River Sculling Head (rescheduled from October 2006, after strong winds)
           Remenham Challenge -Kingston Reach - 10:30 & 13:30 [postponed because of adverse conditions;
            now to be combined with Molesey Veteran Head on 24th Feb]
           Cambridge Winter League I
27    Jan  Quintin Eights Head [draw & results now available]
           Northampton Head [results]
           Head of the Avon Gorge [date now CHANGED from 21st; poster & results]
           Western Eights Head (Glasgow Univ) [invitation & poster, & draw & results]
28    Jan  Stourport Winter Head [cancelled because of flood conditions]

3     Feb  Peterborough Head of the Nene [draw, timetable, & results]
           Durham SBH [draw: pdf/ xls; results; photos from Ian Smith]
           Wycliffe Big Head [results, & by event]
4     Feb  Thames Valley Trial Head [extra events for Novices added, because of high river levels;
            draw & competitors instructions; results]
10    Feb  Hampton Head (Jun/ Sch) [start order, & results: overall & by category (on school website)]
           Avon County Head [date now CHANGED to 3rd Mar]
           South Yorkshire Head [start order & results; div 3 cancelled because of river conditions]
           SUBC Small Boats Head, Glasgow [draw: div 1/ div 2]
           GB Senior & U23 3rd assessment - Boston [BIRO preview; cancellation]
11    Feb  Bedford Eights & Fours Head [draw, also by club & by status; results: by time & by status]
           Exeter Winter Head
           City of Swansea SBH [new event; draw: div 1/ div 2; results]
           Scottish Indoor Rowing Championships
           Boustead Cup [LRC v TRC;  ARA preview; TRC report]
17    Feb  Henley 4s Head [draw; cancelled because of river conditions]
           Upton Head [cancelled]
           Tyne Head [date CHANGED from 10 Mar, but now again to 3 Mar]
           Inverness Eights and Small Boats Head [results]
           SARA Long Distance Invitation Trial [list of invited athletes, & results]
17-18 Feb  GB Junior assessment - Boston [results: Sat: div 1 (JW)/ div 2 (JM); Sun (JM & JW)]
18    Feb  Head of the Trent, Nottingham [start order & results; photos will be available from Natures Images]
           Cambridge Winter League II
20-24 Feb  Cambridge University Lent Bumps [now 27 Feb - 3 Mar]
24    Feb  Henley Junior Head [results planned to be available from Mikrotime;
            cancelled: safety plan not submitted to TRRC in time for their approval; date now CHANGED to Sun 25 Mar]
           Molesey Veterans Head [start order, & river conditions update, & results]
            [but Remenham Challenge, postponed from 21st Jan, will NOT now be included,
             again because of TRRC refusal to accept the safety plans]
           Norwich Head
           Warrington Head of the Mersey [date CHANGED from 21 Apr; results]
           Worcester Head [date CHANGED from 10th Mar; results: div 1/ div 2] 
           Clydesdale Fours and Eights Head, Glasgow [draw]
           Cardiff Head of the Taff [date now CHANGED to 3rd Mar]
25    Feb  Greenwich Head
           Hammersmith W & J Hd [poster; start order, & results; date now CHANGED from 3rd Mar]
           City of Bristol Head [date now CHANGED to 11th Mar]
           BUSA Champs Head, Nottingham [report & results][photos from Natures Images]
27 Feb -
    3 MAR  Cambridge University Lent Bumps [previously listed as 20-24 Feb][start order;
            results: from CUCBC & from 1st & 3rd]
28 Feb -
    3 Mar  Oxford University Torpids [all racing cancelled due to strong stream]

3     Mar  Burway Head [cancelled because of strong stream]
           Aberdeen Eights Head [results]
           Avon County Head [date CHANGED from 10th Feb; cancelled]
           Tyne Head [date CHANGED from 10 Mar & 17 Feb; start order, & results]
           Cardiff Head of the Taff [date now CHANGED from 24th Feb]
           Goldie v TBC (1220), CUBC v German Squad (1250)
4     Mar  Hammersmith W & J Hd [date now CHANGED to 25th Feb]
           Aberdeen Univ/ Robert Gordon Univ Boat Races
10    Mar  Teddington Sculls [date now CHANGED to Sat 7 Apr, but not now to be held]
           Reading University Head [start order; cancelled owing to river conditions]
           Worcester Head [date CHANGED to 24th Feb] 
           Runcorn Spring 8s [start order & results]
           Tyne Head [date CHANGED to 17 Feb, & now again to 3 Mar]
           Scottish Schools Head, Glasgow [start order & results]
           Isis v TBC (1540), OUBC v US crew (1600)
11    Mar  Medway 4s Head
           City of Bristol Head [date now CHANGED from 25th Feb; results (also in Excel format);
            photos from Only Rowing Photos]
           Cambridge Winter League III
Wed 14 Mar National Junior Sculling Head [11:00, 13:00, & 15:00; provisional starting list;
            notice re options for this year's race; venue change announcement (now at Dorney); 
            results now available from Mikrotime: html & pdf; souvenirs from Rock the Boat]
Thu 15 Mar Schools' Head - sweep events - 1200 short course; 1230 long course
            [start order, also in printer-friendly & Excel formats; provisional results; 
            photos from eliot george photography, Natures Images, BigBlade, & Only Rowing Photos;
            video from RowTV; souvenirs from Rock the Boat]
17    Mar  WOMEN'S EIGHTS HEAD [info, start order;
            results: overall, alphabetical, by division, veteran adjusted;
            photos from eliot george photography, Natures Images, BigBlade, & Only Rowing Photos; 
            video from RowTV; souvenirs from Rock the Boat]
           Yorkshire Head [start order, & results]
           NW Jun Hd (closed)
18    Mar  Weybridge Head [cancelled]
           Hammersmith Head [poster & start order; cancelled because of high winds]
           Gloucester Head [results; photos from Only Rowing Photos]
           Newark Junior Head [cancelled because of high winds]
Fri 23 Mar CUBC v Molesey (1545)
24    Mar  Kingston Head [poster, entry form, & start order from KRC website; results: eights/ fours]
           North of England Head [results: div 1/ div 2]
           Southampton Small & River HORR [H&DARA; results; photos from Only Rowing Photos]
           Goldie v TBC (1525), Isis v Leander (1540), OUBC v Leander (1600)
25    Mar  Henley Junior Head [results planned to be available from Mikrotime;
            date CHANGED from 24 Feb, but cancelled again]
           Cambridge Champs Junior Sculling Head [results]
           Tayforth Boat Race - Dundee v Stirling
31    Mar  THE HEAD OF THE RIVER RACE (15:45 BST; start order, also alphabetical; 
            race abandoned soon after start; eye-witness reports on RSR;
            results of those crews who did start and finish)
            [photos from eliot george photography, from Natures Images, & from BigBlade; video from RowTV;
            souvenirs from Rock the Boat]
           Northwich Head [date CHANGED to 9th April]

1     Apr  Vesta Veterans Head [start order; results: overall/ by category/ by club/ pennant winners;
            photos will be available from eliot george photography, & from BigBlade;
            souvenirs from Rock the Boat]
           Henley Boat Races [results; photos will be available from BigBlade; souvenirs from Rock the Boat]
           Head of the Stour, Christchurch [H&DARA]
7     Apr  University Boat Race (4:30) [crew announcements; unofficial times for UBR & for Goldie-Isis race;
            photos from BigBlade]
           Teddington Sculls [date CHANGED from Sat 10 Mar,
            but not now to be held in 2007 (instead Tiffin/ Teddington Head in November)]
           Glasgow RC 3 Small Heads [poster; cancelled]
           Northwich Spring Head [not 9th as previously shown on NRC website; draw & results]
14    Apr  Ponteland Junior Head [poster]
           St Andrew BC Regatta [timetable & results]
15    Apr  Bedford Spring Fours & Small Boats Head [results: overall & by events]
15-16 Apr  GB senior trials - Hazewinkel [BIRO preview, update, & updated list of contestants;
            results & reports: Sun time trial/ Sun SFs/ Mon finals]
21    Apr  Junior Inter-Regional Regatta - Holme Pierrepont [entry summary, timetable, & draw;
            results (including overall); photos from Natures Images]
           Warrington Head of the Mersey [date CHANGED to 24 Feb]
           Southampton Coastal Fours HORR [H&DARA; date CHANGED to 5 May]
21-22 Apr  Strathclyde Park [draw: Excel, & PDFs: Sat/ Sun; results]
22    Apr  Abingdon Head [poster, & results; photos from BigBlade]
           Leicester [poster; draw; results & photos]
           Coxing Conference - Warwick [registration deadline extended to 19th]
           GB Junior trials - Dorney [results]
28    Apr  Hammersmith Amateur [poster; draw; results]
           Oxford City Bumping Races (event website) [results; photos from BigBlade]
           Birmingham [map; entry limit now reached; draw now Updated; results]
           Chester-le-Street [replacing CLSARC previous website; draw; photos from Ian Smith]
           Lloyds TSB Bristol Varsity Boat Race [date confirmed]
           SARA final trial for Home International selection
28-29 Apr  Nottingham City [draw; results]
29    Apr  Lea Spring [results]
           SARA final trials

5     May  Chiswick Amateur [draw; results]
           Head of the Cam [info]
           Merseyside [poster; draw]
           Evesham [poster; draw; results; video from RowTV]
           York Spring
           Viking Shield, Herne Bay [CARA]
           Southampton Coastal Fours HORR [H&DARA; date CHANGED from 21 Apr]
5-6   May  North-East Regatta, Aberdeen
5-7   May  BUSA [record entry; regatta programme, time trial entrants, & other info; results (also from NWSC);
6     May  Wallingford [draw; results; photos from BigBlade & from The Photoshop]
           Evesham Sprint [poster; draw]
Mon 7 May  Marlow Spring [info & poster; draw; results]
Wed 9 May  Ball Cup North
12    May  Borne at Chiswick Bridge [results]
           Bedford Amateur [draw; results; video from RowTV]
           Shrewsbury [poster & draw]
           Bradford Spring (date CHANGED to Jun 23)
           Bideford Head [WEARA]
           Newport [H&DARA] [results]
           Manchester/ Salford University Boat Race [new link]
           Clydesdale Regatta [draw; results] (incl GUBC/EUBC Boat Race)
           Welsh Open Regatta, Cardiff Bay [new event, & new url; draw; cancelled because of strong wind]
12-13 May  Durham City [poster; draw: Sat/ Sun]   
13    May  Poplar [date CHANGED from 20th May; poster; updated draw; results, & Victor Ludorum scores]
           Shrewsbury Sprint [poster & draw]
           Cambridge Sprint 
           Ball Cup South & J11/12/13 Sculling Champs (Dorney)
           Northumbrian Water Boat Race       
19    May  Thames Ditton [draw; video from RowTV; photos from The Photoshop; results]
           Putney Town [draw; results]
           Chester [draw; results]
           Doncaster [draw]
           Tees [poster; updated draw]
           Southampton Town [H&DARA; will not now be held]
           Worthing [CARA]
           WAGS regatta (Cotswold) [closed] [possibly cancelled?] 
           Castle Semple [draw] [cancelled because of strong winds]         
20    May  Poplar [date CHANGED to 13th May]
           Worcester Spring Regatta [events page, & poster; draw; photos from Richard Lycett]
           Maidenhead Junior (invitation only) [draw; results; photos from BigBlade]
           Champs Eights Head (CRA closed event) [results]
23-26 May  Oxford University Summer Eights [results; photos from BigBlade]
25-27 May  NATIONAL SCHOOLS [draw; results & photo-finishes now available (including this close one);
            photos from Natures Images & from The Photoshop]
26    May  Twickenham [date CHANGED from 9th June; poster; results; video from RowTV]
           Monmouth Sprint Regatta
           Tyne at Home [date CHANGED to 16 June]
           Coalporters Regatta [H&DARA; photos from Only Rowing Photos][results]
           Greenwich, Kent and Canterbury Christ Church Universities Boat Race [new event]
           Edinburgh Univ Regatta (Strathclyde Park) [date CHANGED from 27th] 
27    May  Monmouth Regatta
           Cambridge Spring [results]
Mon 28 May Hereford 
           Northwich Sprint

2     Jun  Hexham
           Ryde [H&DARA][results]
           Hastings [CARA]
2-3   Jun  Metropolitan [results: Sat/ Sun; video from RowTV]
3     Jun  Weybridge Ladies [results]
           Shanklin [H&DARA] [results]
9     Jun  Walton & Weybridge [timetable; results]
           Twickenham [date CHANGED to 26th May]
           Bridgnorth [apparently not to be held this year, but a fun regatta in September]
           Poole [H&DARA][results]
9-10  Jun  Peterborough [draw & timetable; results: Sat/ Sun]
           Durham [photos from Jon Boddy]
10    Jun  Wessex Junior, Bryanston [H&DARA]
13-16 Jun  Cambridge University May Bumps [start order; results from CUCBC as available,
            also from 1st & 3rd & from CUR1350 (who also have live radio & online commentary);
            video of W1 mayhem from Saturday]
16    Jun  Barnes & Mortlake
           Marlow Town [timetable]
           Stratford [draw & timetable; cancelled after torrential rain] 
           Tyne at Home [date CHANGED from 26 May]
           Woolston [H&DARA] [results]
           Brighton & Hove [CARA]
16-17 Jun  Reading Amateur [draw & timetable; results awaited; video from RowTV]
           Scottish Championships [draw & timetable now updated; results]
17    Jun  Loughborough / National Veterans [draw on Nat Vets & LBC websites; results (subject to correction)]
           York Summer
           Bexhill [CARA]
22-24 Jun  HENLEY WOMEN'S REGATTA [new qualification rules for 2007; timetable; results (now corrected);
            video from RowTV; photos from Only Rowing Photos, & from BigBlade]
23    Jun  Berwick [draw]
           Bradford Spring (date CHANGED from May 12; primary regatta; entries now open via OARA)
           Totnes & Bridgetown Royal [WEARA]
           Itchen Imperial [H&DARA] [results]
23-24 Jun  Marlow [two days this year; draw & timetable; results from Mikrotime/ Sat/ Sun;
            photos from The Photoshop; video from RowTV]
24    Jun  Thames Valley Park [draw & results]
           Lancaster City
Wed 26 Jun  Parliamentary Boat Races 15:30 [results & report]
29    Jun  HENLEY ROYAL REGATTA Qualifying Races [details & results; video from RowTV;
            photos from Natures Images & BigBlade]
30    Jun  Reading Town [draw]
           Richmond [draw & timetable]
           Peterborough J14 [draw & timetable]
           Ironbridge [draw; cancelled because of floods]
           Nithsdale [draw & timetable]
           Milford (Lymington) [H&DARA] [moved to 1 July according to ARA]

1     Jul  Egham [event details; draw]
           Ironbridge Sprint [draw; cancelled because of floods]
           Herne Bay [CARA]
4-8   Jul  HENLEY ROYAL REGATTA [entry list & press release; qualifying races: details & results;
            draw from HRR website, from the Rowing Service, & from Regatta Radio; timetable; results;
            photos from Natures Images, BigBlade, & The Photoshop; video from RowTV]
7     Jul  Talkin Tarn
           Runcorn Junior
           Southsea [H&DARA][results] 
13-14 Jul  Henley Veterans [draw & timetable; results; photos from BigBlade]
14    Jul  Exeter City [WEARA]
           Eastbourne [CARA]
14-15 Jul  Kingston [draw: Sat/ Sun; results when available; photos from The Photoshop]
           Burton [cancelled because of flooding]
15    Jul  Bedford Quarts Sprint [draw]
           Shoreham [CARA]
Mon 16 Jul Franco-British J16 Match - Nottingham 
20-22 Jul  NATIONAL CHAMPIONSHIPS [draw, timetable, & summary of entries;
            live commentary from the Rowing service; results: Fri/ Sat/ Sun, + time trials; 
            photos from Natures Images & The Photoshop; video from RowTV]
21    Jul  Greenbank Falmouth [WEARA] 
           Folkestone [CARA]
21-22 Jul  Molesey [cancelled because of strong stream]
22    Jul  Southampton Junior Sprint [H&DARA]
26-29 Jul  WORLD UNDER 23 CHAMPIONSHIPS - Strathclyde GBR [bulletin, & volunteers form; ticket sales;
            entries (summary by event, detail by nation, detail by event) & timetable;
            start lists: Thu/ Fri/ Sat/ Sun; results summaries: Thu/ Fri/ Sat/ Sun; results details;
            FISA reports: Thu/ Fri/ Sat: CD semis,FC,FB/ AB semis/ Sun: FB/ FA; FISA official communications;
            GB crew announcement, & BIRO reports: Sat/ Sun]
28    Jul  Home International - Inniscarra, Co Cork IRL [provisional timetable; results, & points score;
            Scottish & Welsh team lists]
           Staines [website Updated] [cancelled because of strong stream]
           Swanage [H&DARA][results]
           Deal [CARA]
28-29 Jul  St Neots [cancelled because of flooding]
           Bewdley [cancelled because of flooding]
29    Jul  Burway V&J [cancelled because of strong stream]

4     Aug  Henley T&V [entries open, via OARA only; cancelled because of flooding]
           Sudbury [results; video from RowTV]
           Upton [cancelled]
           Warrington [poster; results]
           Bournemouth [H&DARA][results]
           Dover [CARA]
5     Aug  Appledore & Instow [WEARA]
11    Aug  Maidenhead [draw; the regatta was moved to Dorney (start end); results]
           Tees Primary Adaptive
           Christchurch [H&DARA][new results]
           Paignton [WEARA]
11-12 Aug  Stourport [draw: Sat/ Sun; results: Sat/ Sun]
           Peterborough Summer [draw: Sat/ Sun; video from RowTV; results: Sat/ Sun]
12    Aug  CARA U16 & Ladies
18    Aug  Warwick Primary [draw; results]
           BTC [H&DARA][new results; abandoned part way through]
           Inverness Sprint
18-19 Aug  Oxford City [draw & timetable; video from RowTV]
19    Aug  H&D row-offs if required [H&DARA]
25    Aug  Gloucester [video from RowTV]
           Torbay Royal [WEARA]
26    Aug  Bristol Avon [video from RowTV]
           Ross Vet & Jun
           Port of Bideford [WEARA]
           Aberdeen Sprint 
Mon 27 Aug Ross [video from RowTV]
           Northampton Hollowell
Thu 30 Aug Port of Dartmouth Royal

1     Sep  North of England Sprint Championships
           Clyde Sprint [cancelled this year due to the Great Scottish Run]
2     Sep  Lea Autumn [results: Word & PDF format]
8     Sep  Worcester Autumn [results]
           South Coast Championships (& South Coast Junior Regatta in the morning) - Dorney [hosted by H&DARA;
           Great River Race [date CHANGED from 22 Sep; results]
9     Sep  Cambridge Autumn [details; results]
           Worcester Vet & Jun (deleted from 2007 calendar)
15    Sep  Bradford Autumn [draw & results]
           Tees Sprint Challenge (deleted from 2007 calendar)
           Bradford on Avon Head [new event; probably invitation only]
16    Sep  Boston Marathon
           Upton [combined regatta and head]
22    Sep  Great River Race [date CHANGED to 8 Sep]
           Isis Sculls [results: by time, by division, by event]
           York Sprint [draw]
           Stourport Vet & Jun Head [results]
           Yare Cup [results]
           Stirling Head [cancelled because of shortage of entries]
23    Sep  Monmouth Autumn Head [results]
29    Sep  Wallingford LDSc [results, & in csv format; photos from Photoshop, from BigBlade, & from photobox]
           Durham Primary [draw]
           Itchen Junior [H&DARA]
30    Sep  Maidstone Sc Hd

6     Oct  Pairs Head [draw & provisional results; 
            photos from Photoshop, from Natures Images, from photobox, & from BigBlade]
           Tiffin SBH (now under new management, & date CHANGED to 11 Nov)
           Cambridge SBH [draw]
           Evesham Jun Head
Monkton Bluefriars SBH [date CHANGED from 13 Oct] Tyne LDSc [NRC Autumn Sculling Series; date CHANGED from 20 Oct; results, photos from Ian Smith & from Ian Howse] Berwick LDSc [NRC Autumn Sculling Series; date CHANGED to 20 Oct] Clydesdale Scullers Head [draw & results] 7 Oct St Neots SBH Chester LDSc Worcester Autumn Head Ancholme Head Rowers Revenge Triathlon [start order] 13 Oct Monkton Bluefriars SBH [date CHANGED to 6 Oct] Wansbeck LDSc [NRC Autumn Sculling Series; start order & results; photos from Ian Smith] Runcorn Autumn Head St Andrew BC Head 14 Oct Reading SBH [results; photos from RowPhoto] Nottingham Autumn Head [see NRC site] Bedford Autumn Fours & SBH 20 Oct Weybridge Silver Sculls [start order, & results: in time order, by boat type and by event] Cambridge Autumn Head Agecroft Head [start order & results] Berwick LDSc [NRC Autumn Sculling Series; date CHANGED from 6 Oct; start order, & results; photos from Ian Smith] Tyne LDSc [NRC Autumn Sculling Series; date CHANGED to 6 Oct] Cardiff SBH [results] Rowing History Forum - River & Rowing Museum - Henley 20-21 Oct GB Senior & U23 1st assessment - 5000m Boston [results: from the ARA and from Boston RC] SARA assessment - Inverness 21 Oct Gloucester LD Head Tue 23 Oct Wingfield Sculls heats (not required) 10:30 Thu 25 Oct Wingfield Sculls Final 12:00 (& women's race 11:00) [preview in The Times; report from RQ] 27 Oct Marlow LDSc Tees LDSc [NRC Autumn Sculling Series; results & photos]/ Tees SBH [results & photos] [photos of both events from Ian Smith] Dee Autumn Head Huntingdon Head BUSA Small Boats Head [date CHANGED to 1st Dec] 28 Oct Upper Thames 4s & SBH [photos from RowPhoto] Burton Head [poster, & results] 29 Oct - 2 NOV Cambridge University Fours [new results] NOV 3 Nov Fours Head (10:30) [entry condition changes for 2007; start order; provisional results, crew lists, & winners photos; photos from JET photographic, Natures Images, Photoshop, BigBlade, & at Webshots; video from RowTV] Hylton LDSc [NRC Autumn Sculling Series; start order & results; photos from Ian Smith] Clyde ARC Head [provisional draw, final draw, & results] 4 Nov Veteran 4s Head [results; photos from Photoshop, & from BigBlade] 10 Nov Pangbourne Junior Sc [PCBC website; start list is now available, also a wealth of useful information including map & directions, marshalling maps, crew instructions etc., + results ,also from Mikrotime] Wear LDSc [NRC Autumn Sculling Series; start order & results; photos from Ian Smith] Northwich Autumn Head [results] Aberdeen Fours Head 11 Nov Teddington Head [div 1 now 11:05, div 2 1:30; start order, maps, & instructions, & results, on Walbrook website] Docklands SBH [poster] Stourport SBH Bristol Ariel Head [photos from Photoshop] Aberdeen SBH 17 Nov Henley LDSc [details, including start order & results] Norfolk LD SBH Cambridge Winter Head Trafford Head Inverness Fours Head 17-18 Nov GB Junior assessment - Boston [results: Div 1: JM18; Div 2: JW18/JW16/JM16] 18 Nov Head of the Soar York SBH Dart-Totnes Mini Head [WEARA] Inverness SBH British Indoor Rowing Championship 24 Nov Kingston SBH [details; Updated start order, instructions to competitors; cancelled because of river conditions] Evesham Sen Hd [cancelled] University of Bristol Head Race (not affiliated to BUSA this year) BUSA Southern Beginners' Head - Bristol Glasgow Fours Head [start order] 25 Nov Marlow 4s & 2s Head [start order; venue CHANGED to Dorney Lake, divisions retimed; results, and in club order; photos from Victor Images & from Photoshop] Star SBH DEC 1 Dec Vesta Scullers Head [new start order & provisional results; photos from Natures Images, BigBlade, Victor Images, & Photoshop] Hampton SBH [competitors' info and start order, & Updated results: overall & by event; photos from James Hansell] Wycliffe SBH Rutherford Head [poster; new results (& from NE Rowing); photos from Ian Smith] BUSA Small Boats Head [date CHANGED from 27th Oct; new report & results] St Andrews Uni Head, River Tay 8 Dec Burway SBH [cancelled because of strong stream] Liverpool Victoria Head of the Float [cancelled because of wind] BUSA Northern Splash'n'Dash - Nottingham [probably not this year] 9 Dec Wallingford 4s & 8s Hd [postponed to 13th Jan 2008] Monmouth Winter Head [postponed because of flood, hopefully to 20th Jan 2008] Newark Head [cancelled] Maidstone SBH [cancelled] Tue 11 Dec CUBC trial eights 1.45pm Wed 12 Dec OUBC trial eights 2pm 15 Dec Walton SBH [start order; moved to Dorney because of river conditions; new results from Mikrotime; photos from Photoshop] GB Senior squad assessment - Boston [new results: div 1 (M/W), div 2 (LM/LW)] 16 Dec Tideway SBH ?? [probably not to be held] To 2008 calendar

Calendar of International events for 2007
2007 H&DARA calendar
2007 skiffing calendar

Cambridge (& surrounding area) calendar 2007 [Updated url]
SARA calendar 2007
WARA calendar

Back to DJB's Rowing page

Visits to this site since 1 Jan 00:

Counter courtesy of Net Digits®.